آزمايش بر روي سيستم عصبي اتونوم

آزمايش بر روي سيستم عصبي اتونوم

دسته بندی: علوم پایه

آزمايش بر روي سيستم عصبي اتونوم

محصول * آزمايش بر روي سيستم عصبي اتونوم * را از سایت ما دریافت نمایید.برای دانلود این فایل روی دکمه آبی رنگ *دریافت فایل* کلیک نمائید تا به صفحه خرید فایل منتقل شوید و فایل را خریداری کنید.

دریافت فایل
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت
تعداد صفحات: 18
 
آزمايش بر روي سيستم عصبي اتونوم
سيستم عصبي اتونوم يك شبكه عصبي وسيع است كه نقش اصلي آن تنظيم محيط داخلي توسط كنتبف هموستاز و فعاليت‌هاي احشايي است. با وجودي كه اكثر فعاليت‌هاي سيستم اتونوم خارج از كنترل اداري مي‌باشند، عواطف و ورودي‌هاي سوماتولنسوري بطور قابل توجهي سيستم اتونوم را تحت تأثير قرار مي‌دهند. با بررسي تغييرات برجستة وازوموتور و سودوموتور پس از آسيب تروماتيك به اعصاب، اين كه سيستم اتونوم نقش مهمي در تعديل و درك درد دارد مدتها قبل شناخته شده بود. با وجود شك و ابهامي كه در رابطه با اهميت نقش سيستم عصبي سمپاتيك در ايجاد و تداوم درد وجود دارد، متخصصان درد هميشه در جستجوي وسايل و راههايي براي مطالعه و بررسي سيستم اتونوم بوده‌اند.
آناتومي
سيستم اتونوم در هر سطحي از سيستم عصبي داراي اجزاء مختلفي مي‌باشد.
جزء مركزي كه به نام شبكة‌ مركزي اتونوم(CAN) نيز شناخته مي‌شود شامل مناطق مختلفي از مغز مي‌باشد.
اينسولا بدليل ارتباطاتي كه با هيپوتالاموس،‌ تالاموس، هسته پارابراكيال و NTS
دارد،‌ به نظر يك منطقه حياتي حسي حركتي احشايي است.
تحريك و فعال شدن قشر اينولا باعث بروز هيپرتانسيون، تاكيكاري، ايستادگي موها، گشادي مردمكها و ترشح بزاق شده و فعاليت دستگاه گوارش را نيز تغيير خواهد داد. تحريك كورتكس پري فرونتال مياني كه داراي ارتباطات گسترده‌اي با آميگدال، هيپوكامپ، تالاموس، هيپوتالاموس،‌ هستة پارابراكيال و NTS مي‌باشد باعث بروز براديكاري و افت فشار خون شده و ترشحات دستگاه گوارش را تعديل مي‌نمايد.
هيپتوتالاموس مهم ترين ارگان سيستم اتونوم بوده و تمام فعاليت‌هاي حياتي بدن را كنترل كرده و سيستم‌هاي غدد درون‌ريزي و اتونوم را نيز منسجم نگه مي‌دارد.
اين جا منطقه‌اي است كه جهان بيرون با دنياي درون ارتباط پيدا مي‌كنند. آميگدال، كه در بين كورتكس، هپيوتالاموس و نواحي مزنسفال قرار دارد‌،‌ نقش مهمي در همراه كردن احساسات با محرك‌هاي مختلف و ايجاد پاسخ‌هايي دارد كه شامل تعديل فعاليت اتونوم مي‌شوند.
در سطح مزنسفال، هسته پارابراكياليس و PAG نواحي تقويت تكميلي مي‌باشند. PAG نيز از جمله مناطق مهم و حياتي در كنترل و تعديل درد است. نواحي ساقة مغزي اصل النخاع كه اكثر فعاليت‌هاي رفلكسي و اتوماتيك قلبي تنفسي را كنترل مي‌كنند عبارتند از بدولاي ونترولترال و NTS. ارگانهاي دور بطني با احساس و تشخيص تغييرات هومرال در تعديل فعاليت اتونوم شركت مي‌كنند.
اجزاء‌ محيطي سيستم انوم عبارتند از سيستم‌هاي عصبي سمپاتيك و پاراسمپاتيك. نورون‌هاي پيش گانگليوني سيستم سمپاتيك در ستون بينابيني خارجي نخاع قرار داشته و اكسونهاي آنها در گانگليونهاي پري وربترال و پاراوربترال سيناپس كرده و فيبرهاي پس سيناپسي نسبتاً مسيرهاي طولاني را جهت عصب‌دهي به ارگانهاي هدف خود طي مي‌كنند.
سيستم سمپاتيك بسيار گسترده و منتشر است و توانايي توليد پاسخ‌هاي عظيم توسط تحريك ترشح اپي نفرين از قشر غده فوق كليوي را دارد. اين بعلت نسبت بالاي فيبرهاي پس گانگليوني به پيش گانگليوني و نيز فيبرهاي پس گانگليوني بلند و طولاني است. نورون‌هاي پيش سيناپسي پاراسمپاتيك تشكيل گروههاي هسته‌اي ساكرال و كردينال را مي‌دهند. سيستم عصبي پاراسمپاتيك بطور انتخابي فعاليت مي‌كند زيرا اكسونهاي پيش گانگليوني در گانگليونهايي سيناپس مي‌كنند كه بسيار نزديك به ارگان‌هاي هدف بوده و همچنين نسبت فيبرهاي پس گانگليوني به پيش گانگليوني در اين سيستم بسيار كمتر از سسيتم سمپاتيك است. معمولاً دو سيستم سمپاتيك و پاراسمپاتيك اعمال مخالف هم دارند، اما در ارگانهاي معدودي آثارشان با هم تشديد مي‌شود.
نوروترنسميترها
استيل كوليس (Ach) نوروترنسميتر كلاسيك فيبرهاي پيش گانگليوني در هر دو سيستم عصبي سمپاتيك و پاراسمپاتيك است. فيبرهاي پس گانگليوني سمپاتيك نوراپي نفرين (NE) ترشح مي‌كنند. به جز فيبرهاي سودوموتور كه استيل كولين ترشح مي‌كنند. نورون‌هاي پس عقده‌اي پاراسمپاتيك همگي استيل كولين ترشح مي‌كنند.
در اعصابي كه در سطوح مختلف CAN، نخاع، و همچنين پايانه‌هاي پيش و پس عقده‌اي وجود دارند و محتوي Ach و يا NE مي‌باشند نوروپيتيدها و نوروترنسميترهاي شناخته شده ديگري نيز وجود دارند. آنها نقش مهمي در فعاليت احشايي و همچنين فعاليت‌هاي منسجم متعددي از جمله شناخت، درد و يا حركت ايفا مي‌نمايند. شايع


دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.