تحقیق آماده کامپیوتر درباره شبکه

تحقیق آماده کامپیوتر درباره شبکه

دسته بندی: فنی و مهندسی

تحقیق آماده کامپیوتر درباره شبکه

محصول * تحقیق آماده کامپیوتر درباره شبکه * را از سایت ما دریافت نمایید.برای دانلود این فایل روی دکمه آبی رنگ *دریافت فایل* کلیک نمائید تا به صفحه خرید فایل منتقل شوید و فایل را خریداری کنید.

دریافت فایل
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت
تعداد صفحات: 50
 
بعد از اختراع كامپيوتر دانشمندان خيلي زود به اين نتيجه رسيدند كه لازم است راهي ايجاد شودتا اطلاعات موجود بر روي كامپيوترها از يك كامپيوتر به كامپيوتر ديگر انتقال يابد . راه متداول در آن زمان چاپ كردن اطلاعات يا ذخيره سازي آن روي ديسك و انتقال آن به كامپيوترهاي ديگر بود.
اما اين راه ، بادهي كافي نداشته و يك انتقال الكترونيكي لازم بود. اين نياز باعث شد كه شبكه هاي كامپيوتري ساخته شوند. در ساده ترين نوع شبكه كامپيوتري تنها 2 كامپيوتر متصل به يكديگر وجود دارد كه اين دو كامپيوتر اطلاعات درون خود را به اشتراك يكديگر ميگذارند.
شبكه هاي كامپيوتري ميتوانند بسيار پيچيده تر از آنچه كه در اين فصل بررسي خواهد شد باشند. اما ما براي آشنايي دقيق با مفاهيم شبكه و اينكه چگونه كار ميكند ابتدا به بررسي ساده ترين نوع شبكه ها مي‌پردازيم .
مقدماتي كه تا كنون در مورد شبكه ارائه شده شامل تعاريف عمومي بوده ومطالب تخصصي را شامل نميشود. شبكه اي كه محدود به يك منطقه كوچك باشد ، مثلا يك Site يا يك شبكه محدود در يك ساختمان بطور اختصار LAN ناميده ميشود.
ساده ترين نوع شبكه با متصل كردن چند كامپيوتر بوسيله كابل هاي خاصي بوجود مي آيد . ممكن است يك چاپگر به يكي از كامپيوترها متصل باشد و با استفاده از اين سيستم شبكه اين چاپگر به اشتراك بقيه كامپيوترها نيز گذاشته ميشود . همچنين ممكن است چاپگر مستقيما به شبكه متصل شده باشد . ساير تجهيزات جانبي كامپيوتر نيز ميتوانند براي استفاده همه كاربران در يك شبكه به اشتراك گذاشته شوند.
هر دستگاه با يك كابل به شبكه اتصال مي يابد . داراي يك آدرس يگانه و منحصر به فرد است . كه در شبكه با آن آدرسي شناخته ميشود. به همين دليل اطلاعات دقيقا به همان كامپيوتري كه مد نظر است فرستاده ميشود و خطايي رخ نمي دهد . البته در فصلهاي بعدي بيشتر به شرح اين موضوع مي پردازيم . سرور يا سرويس دهنده شبكه يكي از كامپيوترهاي شبكه است كه كنترل مركزي كل شبكه را بر عهده دارد . اين كامپيوتر قادر است شبكه را به اشتراك بگذارد . مثلا فضاي ديسكها، برنامه ها ، دسترسي اينترنت ، كنترل چاپگرهايي كه مستقيما به آن وصل هستند يا به شبكه متصل هستند را به اشتراك ميگذارد .
در اصل وظيفه اصلي server به اشتراك گذاشتن منابع است اينكه تعيين كند، كدام كاربر در چه سطحي اجازه دسترسي به فايل به اشتراك گذاشته شده را دارد .
براي اينكه server كمتر دچار مشكل يا بروز خط شود. ميتوان از مجموعه اي از ديسك ها . منبع تغذيه‌هاي جانبي ، RAM هاي چك كننده خطا و پردازش گرهاي اضافي استفاده كرده . حتي براي جلوگيري از ايجاد وقفه زمان قطع برق ميتوا ن از (Uninterruplable Power Supplies ) استفاده كرد.
مجموعه تجهيزات جانبي بيان شده ميتواند كامپيوتر server را بزرگتر از ساير كامپيوترهاي شبكه جلوه دهد . Server در سيستم عامل هاي شبكه داراي يك سري نرم افزارهاي مربوط بخود ميباشد كه وظيفه آنها تخصيص منابع به كامپيوترهاي ديگر است .
هنگامي كه Server با استفاده از Server Service منابع را به اشتراك ميگذارد در واقع امكان دسترسي به اين منابع را با مشتريها(Client) فراهم ميكند. عمده‌ترين سيستم عامل‌هاي شبكه سيستم عاملهاي Windows /Nt /2000/Net هستند كه تمام نرم افزارهاي لازم براي كنترل شبكه را دارا ميباشند.
تا بحال متوجه شديم كه كار اصلي شبكه به اشتراك گذاردن و استفاده از منابع است ، كه به اشتراك گذاشتن توسط Server و استفاده كردن توسط Client انجام ميشود. البته اكثر كامپيوتر Client ميتواندهمزمان بعضي از فايل هاي خود را به اشتراك نيز بگذارد.
شبكه اي كه در آن تمام كامپيوترهاي شبكه نسبت به يكديگر از حق دسترسي هاي يكسان بر خوردارند . شبكه Peer – To – Peer ناميده ميشود و در آن Server خاصي وجود ندارد . در اين موارد يك كامپيوتر هم Server و هم Client ميباشد .
نكات مهم در شبكه هاي Peer – To – Peer :
مديريت كردن كامپيوترها در صورتي كه تعداد آنها زياد شود مشكل است .
گسترش شبكه بسيار محدود ميشود .
هر كاربر مسئول حفاظت از فايل ها و منابع مربوط به خود است .
هر كاربر بايد مهارت Server شدن و اعمال امنيتهاي لازم را داشته باشد .
كاربران احتمالا فقط در يك اداره يا يك سازمان هستند.
شبكه Peer – To – Peer داراي زمان استفاده خاص ميباشد . يعني مثلا در يك اداره در زمان ساعات اداري ميتوان از آن استفاده كرد . زيرا در ساعت ديگر ممكن است فقط بعضي از كامپيوترها روشن باشند. شبكه Peer – To – Peer ميتواند داراي گروه بندي هاي مختلف باشد كه هر كدام از كاربران با وجود اين كه در يك اداره هستند عضو گروه هاي مختلف يك شبكه Peer – To – Peer باشند.
هنگاميكه نياز به گسترش شبكه Peer – To – Peer داشته باشيم و بخواهيم امنيت نيز رعايت شود نياز به يك Server داريم تا شبكه به كمك آن راه اندازي شود. اين نوع شبكه معمولا Client / Server ناميده ميشود.


دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.