تحقیق درباره آشنائي با گيت هاي منطقي

تحقیق درباره آشنائي با گيت هاي منطقي

دسته بندی: فنی و مهندسی

تحقیق درباره آشنائي با گيت هاي منطقي

محصول * تحقیق درباره آشنائي با گيت هاي منطقي * را از سایت ما دریافت نمایید.برای دانلود این فایل روی دکمه آبی رنگ *دریافت فایل* کلیک نمائید تا به صفحه خرید فایل منتقل شوید و فایل را خریداری کنید.

دریافت فایل
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت
تعداد صفحات: 15
 
آشنائي با گيت هاي منطقي
گيت ها از اجزا تشكيل دهنده يك سيستم ديجيتالي محسوب مي شوند. هر گيت يك عمل منطقي را انجام مي دهد مانند عدل منطقي AND و امثالهم. اينك سمبل مداري و عمل منطقي چند گيت را توضيح مي دهيم.
گيت AND
در مدارات منطقي دو حالت وجود دارد يا ولتاژ داريم كه آن را با 1 يا H نشان مي دهند.يا ولتاژ نداريم كه آن را با O يا L نشان مي دهند. در گيت AND زماني خروجي High است كه هر دو ورودي High باشد. براي بررسي حالت هاي مختلف ورودي و پاسخ آنها در خروجي جدولي به نام صحت رسم مي نماييم.
0
I2
I1
 
0
I2
I1
 
L
L
L
 
0
0
0
 
L
L
L
يا
0
1
0
 
L
L
H
 
0
0
1
 
h
H
H
 
1
1
1
 
 
در مدارات الكترونيكي كه اعمال منطقي انجام بدهند براي نشان دان مقادير 0 و 1 از دو تراز ولتاژ استفاده مي شود. ولتاژ با دامنه صفر ولت نشان دهنده صفر منطقي با دامنه 5 ولت نشان دهنده يك منطقي است.
گيت OR
در گيت OR زماني خروجي صفر منطقي است كه تمام ورودي هاي آن صفر منطقي باشند. جهت بررسي حالت هاي مختلف ورودي و پاسخ آنها در خروجي جدول صحت گيت فوق را رسم مي نماييم.
0
I3
I2
I1
 
1
0
0
0
 
1
1
0
0
 
1
0
1
0
 
1
1
1
.
 
1
0
0
1
 
1
1
0
1
 
1
0
1
1
 
1
1
1
1
 
 
گيت NOT
همان طور كه از شكل ديده مي شود در گيت NOT خروجي متمم ورودي است. يعني
گيت NOR
اين گيت از يك گيت OR تشكيل شده كه خروجي آن به يك گيت NOT وارد شده و خروجي گيت NOR همان خروجي گيت NOT است شماي فني گيت NOR در شكل 4-30 ديده مي شود.
جدول صحت گيت NOR به قرار زير است. يعني گيت NOR زماني داراي خروجي است كه هر دو ورودي آن LOW باشد.
گيت NAND
0
I3
I2
I1
 
1
0
0
0
 
1
1
0
0
 
1
0
1
0
 
1
1
1
.
 
1
0
0
1
 
1
1
0
1
 
1
0
1
1
 
0
1
1
1
 
با توجه به جدول صحت مي توان گفت گيت NAND تنها در يك حالت خروجي ندارد و ان زماني است كه تمام ورودي هاي آن High باشند. در ساختمان هر كدام از گيت هايي كه تاكنون معرفي نموديم از ديودها و ترانزيستور ها استفاده شده است. با توجه به مدار روبرو هرگاه I3 , I2 , I1 High باشن O4 نيز High شده و خروجي O، Low خواهد شد اين حالت با آخرين رديف جدول صحت و مطابقت دارد. بقيه حالت هاي موجود در جدول صحت نيز همين طور مي توانند بررسي شوند.
گيت انحصاري X-OR
هرگاه هر دو ورودي در حالت يكساني قرار بگيرند يعني هر دو در وضعيت صفر منطقي يا يك منطقي قرار گيرند خروجي در وضعيت منطقي قرار خواهد گرفت. اين خاصيت كاربرد كيفيت X-OR را جهت مقايسه كنندگي روشن مي سازد.
0
I2
I1
 
1
0
0
 
0
1
0
 
0
0
1
 
1
1
1
 
در اين گيت زماني خروجي خواهيم داشت كه ورودي ها يسكان باشند يعني يا هر دو صفر يا هر دو يك گيت X-NOR متمم گيت X-OR است.
مثال: خروجي مدار زير را به دست آوريد. در صورتي كه كليه ورودي ها يك منطقي باشند.
خروجي يك منطقي است.
مدارهاي مجتمع يا IC Integrated Circuits
امروزه به كمك تكنولوژي پيشرفته در الكترونيك مدارهاي بسيار پيچيده الكترونيك قدرم را در حجمي بسيار پائين تحت عنوان مدارات مجتمع يا IC ها قرار داده اند. در مبحث تقويت كننده هاي عملياتي با IC شماره 741 آزمايشي را انجام داديد. و به اين نتيجه رسيد كه بسيتن مدار با مدار مجتمع آسانتر بوده و پاسخ دقيقتري از آزمايش به دست IC ها چه در سيستم هاي ديجيتالي و چه در سيستم هاي آنالوگي وجود دارند. حال شمار را با چند نمونه مدار مجتمع آشنا مي كنيم.
IC هاي سري RTL: در اين IC ها گيت ها از مقاومت و ترانزيستور تشكيل شده اند به آنها (Resistor- Transistor- Logic) مي گويند.
IC هاي سري DTL: در اين IC ها گيت ها از ديود و ترانزيستور ساخته مي شوند و به آنها (Diode- Transistor- Logic) گويند.
IC هاي سري TTL: در اين IC ها گيت ها از ترانزيستور هاي معمولي و ترازيستورهاي با چند اميتر ساخته مي شوند. TTL سري معروفي از IC ها هستند در بازار به آنها سري 74 گويند.


دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.