تحقیق درباره آهن

تحقیق درباره آهن

دسته بندی: علوم انسانی

تحقیق درباره آهن

محصول * تحقیق درباره آهن * را از سایت ما دریافت نمایید.برای دانلود این فایل روی دکمه آبی رنگ *دریافت فایل* کلیک نمائید تا به صفحه خرید فایل منتقل شوید و فایل را خریداری کنید.

دریافت فایل
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت
تعداد صفحات: 13
 
بسم الله الرحمن الرحيم
نام :سيد مهرداد
نام خانوادگي:موسوي
موضوع پروژه:آهن
دبير مربوطه:آقاي غلامي
كلاس:عمران (ب)
هنرستان:علامه طباطبايي
تاريخ:2/10/1384
منابع: http://fa.wikipedia.org
http://daneshnameh.roshd.ir
 
آهن عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با نشان Fe و عدد اتمی 26 وجود دارد. آهن فلزی است که در گروه 8 و دوره 4 جدول تناوبی قرار دارد.
خصوصیات قابل توجه
جرم یک اتم معمولی آهن 56 برابر جرم یک اتم معمولی هیدروژن می باشد.عقیده بر این است که آهن دهمین عنصر فراوان در جهان است.Fe مخفف واژه لاتین ferrumبرای آهن می باشد. این فلز از سنگ معدن آهن استخراج می شود و به ندرت به حالت آزاد ( عنصری) یافت می گردد.برای تهیه آهن عنصری ، باید ناخالصیهای آن با روش کاهش شیمیایی از بین برود.آهن برای تولید فولاد بکار می رود که عنصر نیست بلکه یک آلیاژ و مخلوطی است از فلزات متفاوت ( و تعدادی غیر فلز بخصوص کربن). هسته اتمهای آهن دارای بیشترین نیروی همگیر در هر نوکلئون هستند بنابراین آهن با روش همجوشی ، سنگین ترین و با روش شکافت اتمی ، سبکترین عنصری است که بصورت گرمازایی تولید می شود.وقتی یک ستاره که دارای جرم کافی می باشد چنین کاری انجام دهد ، دیگر قادر به تولید انرژی در هسته اش نبوده و یک ابراختر پدید می آید. آهن رایج ترین فلز در جهان به حساب می آید. الگوهای جهان شناختی با یک جهان باز پیش بینی زمانی را می کند که در نتیجه واکنشهای همجوشی و شکافت آهسته ، همه چیز به آهن تبدیل خواهد شد.
کاربردهــــــــــا
کاربردآهن از تمامی فلزات بیشتراست و 95 درصد تناژکل فلزات تولید شده در سراسر جهان را تشکیل می دهد.قیمت ارزان و مقاومت بالای ترکیب آن استفاده از آنرا بخصوص در اتومبیلها ، بدنه کشتی های بزرگ و ساختمانها اجتناب ناپذیر می کند.فولاد معروف ترین آلیاژآهن است و تعدادی از گونه های آهن به شرح زیر می باشد:
آهن خام که دارای 5%-4% کربن و مقادیر متفاوتی ناخالصی از قبیل گوگرد، سیلیکن و فسفر است و اهمیت آن فقط به این علت است که در مرحله میانی مسیر سنگ آهن تا چدن و فولاد قرار دارد.
چدن شامل 5/3%-2% کربن و مقدار کمی منگنز می باشد.ناخالصی های موجود در آهن خام مثل گوگرد و فسفر که خصوصیات آنرا تحت تاثیر منفی قرار می دهد ، در چدن تا حد قابل قبولی کاهش می یابند.نقطه ذوب چدن بین k 1470-1420 می باشد که از هر دو ترکیب اصلی آن کمتر است و آنرا به اولین محصول ذوب شده پس از گرم شدن همزمان کربن و آهن تبدیل می کند.چدن بسیار محکم ، سخت و شکننده می باشد .چدن مورد استفاده حتی چدن گرمای سفید موجب شکستن اجسام می شود.
فولاد کربن شامل 5/1% – 5/0% کربن و مقادیر کم منگنز ، گوگرد، فسفر و سیلیکن است.
آهن ورزیده ( آهن نرم) دارای کمتر از 5/0% کربن می باشد و محصولی محکم و چکش خوار است اما به اندازه آهن خام گدازپذیر نیست.حاوی مقادیر بسیار کمی کربن است ( چند دهم درصد).اگر یک لبه آن تیز شود به سرعت تیزی خود را از دست می دهد.
فولادهای آلیاژ که حاوی مقادیر متفاوتی کربن بعلاوه فلزات دیگر مانند کروم ، وانادیم ، مولیبدونم ، نیکل ، تنگستن و … می باشد.
اکسیدهای آهن برای ساخت ذخیره مغناطیسی در کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرند.آنها اغلب با ترکیبات دیگری مخلوط شده و خصوصیات مغناطیسی خود رابصورت محلول هم حفظ می کنند.

تاریخچـــــه


دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.