تحقیق درباره ایمنی در برق

تحقیق درباره ایمنی در برق

دسته بندی: عمومی و آزاد

تحقیق درباره ایمنی در برق

محصول * تحقیق درباره ایمنی در برق * را از سایت ما دریافت نمایید.برای دانلود این فایل روی دکمه آبی رنگ *دریافت فایل* کلیک نمائید تا به صفحه خرید فایل منتقل شوید و فایل را خریداری کنید.

دریافت فایل
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت
تعداد صفحات: 15
 
/
عنوان :
ایمنی سازی تجهیزات الکتریکی جهت انجام تعمیرات
واقدامات حفظتی درصنعت برق
گردآورنده :
عباس علیجانی
نام استاد:
لاری بقال
ایمن سازی تجهیزات الکتریکی جهت انجام تعمیرات
چکیده:
جهت نیل به اهداف از پیش تعیین شده تولیدتختال در ناحیه فولاد سازی وریخته گری مداوم،ضروری است تجهیزات در زمانهای معین مطابق با برنامه از پیش تعیین شده سرویس و تعمیرات پیشگیرانه لازم،روی آنها انجام گیرد. و از توقفات اضطراری تولید جلوگیری شود. احتمال آزاد شدن انرژی های خطرناک در طول مدت تعمیرات و بروز حوادث انسانی،ایجاب می نماید که از آزاد شدن انرژی های خطرناک، جلوگیری شود.و انرژی های خطرناک بطور موثر ایزوله گردند.
در این مقاله روش ایمن سازی تجهیزات الکتریکی ناحیه فولاد سازی و ریخته گری مداوم بررسی، مزایا و معایب آن مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفته است. خطاهای انسانی در سیستم ایمن سازی تجهیزات الکتریکی و بعضا عدم رعایت گردشکار اجرایی این سیستم عامل اصلی بروز حوادث انسانی در تعمیرات و سرویس تجهیزات الکتریکی می باشد.و پیشنهاداتی جهت بهبود این سیستم و پیشگیری از حوادث ارایه گردیده است.
کلمات کلیدی:ایمنی،انرژی الکتریکی،کارت ایمنی قرمز،فولاد
1.مقدمه:
استفاده از انرژی الکتریکی در زندگی،از دستاورد های بسیار مهم علوم در قرن نوزدهم می باشد.و امروزه استفاده از انرژی الکتریکی در زندگی امری عادی می باشد. و چرخ کلیه صنایع با انرژی الکتریکی به حرکت در می آید.ولی در عین حال استفاده از انرژی الکتریکی حوادث صنعتی را افزایش داده است. که اکثر این حوادث منجر به فوت انسان ها شده است.خطر الکتریسته از خطرات پنهان محیط کار محسوب می شود. و معمولا به آسانی و بدون استفاده از ابزار قابل تشخیص نمی باشد.وتشخیص یک سیم برق دار و یک سیم بدون برق بدون استفاده از ابزار مناسب ممکن نمی باشد.در صورتی که اختلاف ولتاژی بین دو نقطه از بدن انسان ایجاد شودو جریان الکتریکی از بدن عبور نماید انسان دچار برق گرفتگی می شود که فیبریلاسیون بطنی قلب،ایست قلبی و مرگ و همچنین سوختگی های داخلی بدن از پیامدهای برق گرفتگی می باشد.
معمولا جهت حفاظت در برابر برق گرفتگی تدابیر متنوع و متفاوتی همانند استفاده از عایق ها و ایزولاسیون قسمت های برق دار،ارت کردن و… مورد استفاده قرار می گیرد. اما در هنگام انجام تعمیرات و سرویس تجهیزات برقی،فرض بر قطع برق و بی برق بودن تجهیزات برقی می باشد. جهت پیشگیری از حوادثی همچون برق گرفتگی،له شدن فرد بین تجهیزات،سقوط از ارتفاع،قطع عضو و….بایستی از ایزوله شدن تجهیزات برقی از منبع تغذیه اطمینان حاصل شود.
برق مورد نیاز مجتمع فولاد مبارکه از دو خط ولتاژ بالای 400KV از شبکه سراسری کشور و دو نیروگاه داخلی (یک نیروگاه حرارتی و یک نیروگاه گازی )تامین می شود. مصرف عمده انرژی الکتریکی مجتمع فولاد مبارکه در ناحیه فولاد سازی و ریخته گری مداوم می باشد. که کوره های قوس الکتریکی و کوره های پاتیلی عمده برق ناحیه را استفاده می نمایند.
جهت تامین ولتاژ های مورد نیاز کوره های قوس الکتریکی،کوره های پاتیلی و موتور های الکتریکی ماشین های ریخته گری و میز های غلطکی از ترانس های 3 سیم پیچه KV 30.5/63/400 در قسمت توزیع برق ناحیه انرژی و سیالات استفاده می شود. که ثانویه این ترانس ها پس از آرایش گرفتن روی باس بارهای توزیع برق،کوره های قوس الکتریکی،کوره های پاتیلی و موتور های الکتریکی را تغذیه می نمایند.انتقال انرژی الکتریکی از قسمت توزیع برق به ناحیه فولاد سازی و ریخته گری مداوم توسط کابل های فشار قوی 63KVو6.6KV انجام می شود.که این کابل ها از داخل تونل های برق زیر زمینی و از روی سینی کابل ها عبور می کنند. در واحد فولاد سازی با ازای هر کوره 6عدد کابل 63کیلوولت وظیقه انتقال انرژی الکتریک جهت ذوب آهن اسفنجی و قراضه را بعهده دارد.که عمده مصرف انرژی الکتریکی را در فولاد مبارکه تشکیل می دهد.مصارف ولتاژ 6/6 کیلو ولت نیز در این واحد از طریق موتور های 6/6 کیلو ولت و موتورهای با سطح ولتاژ پایین تر از طریق ترانس 6.6KV/380V تغذیه می گردند.در واحد ریخته گری مداوم عمده مصرف برق توسط موتور های الکتریکی بوده که سطح ولتاژ اکثر آنها 380ولت می باشد.و این ولتاژ از ترانس های تبدیل 6.6KV/380V که در کابین های برق وجود دارند تامین می شود.برای برق رسانی به


دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.