تحقیق درباره براي طراحي ترانسفورماتورهاي هرمتيک بالشتک گازي با رادياتورهاي ولهاي قابل انعطاف

تحقیق درباره براي طراحي ترانسفورماتورهاي هرمتيک بالشتک گازي با رادياتورهاي ولهاي قابل انعطاف

دسته بندی: فنی و مهندسی

تحقیق درباره براي طراحي ترانسفورماتورهاي هرمتيک بالشتک گازي با رادياتورهاي ولهاي قابل انعطاف

محصول * تحقیق درباره براي طراحي ترانسفورماتورهاي هرمتيک بالشتک گازي با رادياتورهاي ولهاي قابل انعطاف * را از سایت ما دریافت نمایید.برای دانلود این فایل روی دکمه آبی رنگ *دریافت فایل* کلیک نمائید تا به صفحه خرید فایل منتقل شوید و فایل را خریداری کنید.

دریافت فایل
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت
تعداد صفحات: 22
 
مقاله بررسی طرح جديد براي طراحي ترانسفورماتورهاي هرمتيک بالشتک گازي با رادياتورهاي وله‌اي قابل انعطاف
کلمات کليدي: ترانسفورماتور- طرح هرمتيک گازي- طرح هرمتيک وله‌اي جديد- مقايسه ابعادي- مقايسه وزني
چكيده:
كاركرد صحيح و بي‌وقفه ترانسفورماتورها، بعنوان يكي از تجهيزات مهم در شبكه‌هاي برق‌رساني و انتقال انرژي، از اهداف اصلي سازندگان و بهره‌برداران آنها مي‌باشد. ترانسفورماتورهاي هرمتيك بالشتك گازي اخيرا در صنايع نفت و پتروشيمي بطور چشمگير مورد توجه قرار گرفته‌اند. براي خنک‌کاري اين نوع ترانسفورماتورها از رادياتور استفاده مي‌شود زيرا بدليل بالا بودن توان ترانسفورماتور، روش وله‌اي براي دفع حرارت ترانسفورماتور پاسخگو نمي‌باشد. با توجه به اينکه رادياتور مانند وله نمي‌تواند فشار ناشي از انبساط روغن را تحمل کند، از گاز ازت در بالاي روغن ترانسفورماتور استفاده مي‌شود. اين امر باعث افزايش ارتفاع و حجم روغن در حدود 35 درصد نسبت به ترانسفورماتورهاي وله‌اي مي‌شود و نقش درپوش را براي دفع حرارت از بين مي‌برد. در اين مقاله طرح جديدي براي خنک کردن ترانسفورماتورهاي توان بالا بدون بالشتک گاز پيشنهاد مي‌شود که تواماً مزاياي هر دو نوع ترانسفورماتور هرمتيك گازي و وله‌اي را دارا مي‌باشد. در اين طرح وله‌ها جايگزين رادياتور شده و در عين حال گاز ازت از بالاي ترانسفورماتور حذف مي‌گردد. با توجه به اينکه در اين نوع طراحي تعداد وله‌ها محدود نمي‌باشد، مي‌توان ترانسفورماتورهاي روغني با توان‌هاي بالاتر را نيز با خنک کاري وله‌اي طراحي نمود.
مقدمه
مخزن ترانسفورماتورهاي هرمتيك به منظور جلوگيري از نفوذ عوامل مخرب به داخل ترانسفورماتور، كاملاً بسته بوده و هيچگونه تبادلي با محيط اطراف، حتي از طريق رطوبت‌گير ندارد. ترانسفورماتورهاي هرمتيك در چند نوع اصلي طراحي و ساخته مي‌شوند كه در ادامه مقاله بطور مختصر به آنها اشاره خواهد شد. از ويژگي‌هاي مهم ترانسفورماتورهاي هرمتيك، عدم نياز به تصفيه روغن و كاهش هزينه‌هاي سرويس و نگهداري آنها مي‌باشد. استفاده از اين ترانسفورماتورها براي مناطق ساحلي و مكان‌هاي دور افتاده كه رطوبت هوا زياد بوده و امكان سرويس‌هاي دوره‌اي به سهولت ميسر نمي‌باشد، توصيه مي‌گردد. عدم نياز به تجهيزات حفاظتي مثل رله‌بوخهلتس و منبع انبساط و رطوبت‌گير از ديگر ويژگي‌هاي ترانسفورماتورهاي هرمتيك مي‌باشد. در نتيجه براي مكانهايي كه محدوديت ارتفاعي جهت نصب ترانسفورماتور وجود دارد، استفاده از ترانسفورماتورهاي هرمتيك مناسب خواهد بود.
انواع ترانسفورماتورهاي هرمتيک عبارتند از:
ترانسفورماتورهاي هرمتيك با محفظه گاز و يا ديافراگم لاستيكي در منبع انبساط:
در اين نوع از ترانسفور ماتورهاي هرمتيك، افزايش و كاهش حجم روغن توسط خاصيت ارتجاعي لاستيك جبران مي‌شود كه ممكن است از ديافراگم لاستيكي كه مستقيماً با روغن در تماس است و يا محفظه لاستيك با گاز بي‌اثر كه بعنوان واسطه عمل مي‌كند استفاده شده باشد.
اين نوع ترانسفورماتورها به دليل كمي طول عمر محفظه و يا ديافراگم لاستيكي و نيز نفوذ پذيري نسبي لاستيك در مقابل گازها، از قابليت اطمينان كمتري برخوردار بوده و بطور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته است. با افزايش كيفيت كيسه‌هاي لاستيكي انواع مرغوبتري از اين كيسه‌ها توليد شده و در ترانسفورماتورهاي قدرت مورد استفاده قرار مي‌گيرد ]1[.
ترانسفورماتورهاي هرمتيك با بالشتك گازي:
اين ترانسفورماتورها بطور كلي بر دو نوع بوده و در هر رنج قدرتي قابل ساخت مي‌باشند. در نوع اول جرم گاز ثابت و نوع دوم فشار گاز ثابت است. محفظه گاز در اين ترانسفورماتورها علاوه بر جلوگيري


دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.