تحقیق درباره دو معامله در یک معامله

تحقیق درباره دو معامله در یک معامله

دسته بندی: علوم انسانی

تحقیق درباره دو معامله در یک معامله

محصول * تحقیق درباره دو معامله در یک معامله * را از سایت ما دریافت نمایید.برای دانلود این فایل روی دکمه آبی رنگ *دریافت فایل* کلیک نمائید تا به صفحه خرید فایل منتقل شوید و فایل را خریداری کنید.

دریافت فایل
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت
تعداد صفحات: 8
 
دو معامله در يك معامله جعفر سبحانى عنوان «دو معامله در يك معامله‏» در كتاب‏هاى فقهى و حديثى مطرح شده است. در تفسير اين عنوان # در روايات شيعه و سنى # ميان فقيهان اختلاف نظر پيش آمده است. ابتدا رواياتى را كه شيعه و سنى‏نقل كرده‏اند مطرح مى‏كنيم و سپس وارد اصل موضوع مى‏شويم.
رواياتى كه شيعه و سنى در اين باره نقل كرده‏اند:
1. ترمذى در كتاب سنن # در باب نهى از دو معامله در يك معامله # از ابو هريره روايت كرده كه رسول خدا(ص) از دو معامله در يك معامله، نهى فرموده است. او در شرح اين حديث مى‏گويد: بعضى ازعلما دو معامله در يك معامله را اين گونه تفسير كرده‏اند، مثلا كسى بگويد: اين لباس را ده دينار به صورت نقد و بيست دينار به صورت نسيه مى‏فروشم… .((66)) 2. روايت شده كه رسول خدا(ص) از معامله همراه با شرط نهى فرمود.((67)) 3. شيخ طوسى (متوفاى 460 ه‏# ) # از علماى شيعه # در كتاب تهذيب به نقل از امام صادق (ع) آورده است:
پيامبر(ص) از معامله همراه سلف و از دو معامله در يك معامله و از فروش چيزى كه نزد شخص نيست، نهى كردند.((68)) 4. شيخ صدوق (متوفاى 381 ه‏# ) در باب نهى‏هاى پيامبر(ص) به نقل از امام صادق # و ايشان نيز از پدرانش # مى‏گويد:
نهى عن بيعين في بيع، پيامبر(ص) از دو معامله در يك معامله نهى فرمود.((69)) 5. شيخ طوسى از امام صادق (ع) نقل كرده كه حضرت فرمود:
رسول خدا(ص) مردى از اصحاب خود را به فرمانروايى مكه منصوب كرده و فرمودند: «اني بعثتك الى اهل اللّه يعنى اهل مكة فانههم عن بيع ما لم يقبض و عن شرطين في بيع و عن ربح ما لم‏يضمن‏»((70))،من تو را به سوى اهل خدا يعنى اهل مكه فرستادم، پس آنها را از فروش چيزى كه در دست ندارند و از دو شرط در يك معامله و از سود چيزى كه ضامنش نيستند، نهى كن.
مقصود از حديث چيست؟ اين حديث به چند صورت تفسير شده كه اجمالا بيان مى‏شود:
اول: كسى جنسى را بفروشد و بگويد: قيمت نقدى جنس، فلان مقدار و قيمت نسيه آن، فلان مقدار مى‏باشد. البته مشخص است كه قيمت دوم بيشتر از قيمت اول خواهد بود.
اين نوع فروش دو حالت دارد:گاهى دو طرف با حالت ابهام از هم جدا مى‏شوند بدون اين كه به هيچ يك از دو قيمت نقد و نسيه ملتزم شده باشند و گاهى نيز از يكديگر جدا مى‏شوند، در حالى كه مشترى يكى از دو قيمت نقد و نسيه راپذيرفته است.
دوم: طرفين در حالى با هم معامله كنند كه جنس يا قيمت آن، بين دو چيز مردد باشد، مثلا فروشنده بگويد: گوسفند يا لباس را به يك دينار مى‏فروشم، يا اين كه بگويد: كالا را به يك دينار يا يك گوسفندمى‏فروشم.
سوم: كالا را يك ساله به صد درهم بفروشد، به شرط اين كه بعد از معامله، آن را نقدا هشتاد درهم بخرد.
چهارم: معامله يا شرط ديگرى را در اين معامله شرط كند، مثلا بگويد: اين خانه را به هزار درهم به تو مى‏فروشم به شرط اين كه تو هم خانه ات را به فلان قيمت به من بفروشى، يا اين كه خانه را بفروشد و شرط‏كند تا يك ماه در آن خانه بماند.
پنجم: مقدارى گندم را به صورت بيع سلم (پيش فروش) يك ماهه به يك دينار بخرد و در زمان تحويل، فروشنده بگويد:
مقدار گندمى را كه به ذمه من است، به دو برابر آن و دو ماهه از تو مى‏خرم.
ششم: دو موضوع مختلف را در يك عقد و با يك قيمت معامله كند، مثل بيع و سلف، يا اجاره و بيع، يا ازدواج و اجاره.
هفتم: در يك عقد، بين دو كالا جمع كند، مثلا بگويد: اين كتاب را يك دينار و آن قلم را يك درهم مى‏فروشم، و مشترى هم قبول كند.
اينها اقسامى هستند كه مى‏توان حديث پيامبر(ص) را به آنها تفسير كرد. از اين رو مفهوم حديث، مجمل شمرده مى‏شود و با آن نمى‏توان بر هيچ يك از اين احتمالات # مگر با كمك قرينه معين # استدلال‏كرد، زيرا بعيد است كه همه اين‏ها مورد نظر رسول اكرم(ص) بوده باشد. ما در پايان اين مقاله، موردى را كه به مضمون حديث نزديك‏تر است، مشخص خواهيم كرد.
اكنون همه احتمالات طرح شده را بر طبق قواعد عمومى به دست آمده از قرآن و سنت بررسى مى‏كنيم و دوباره به تبيين حديث مذكور مى‏پردازيم.
داورى قاطعانه در خصوص اين اقسام به بيان دو امر بستگى دارد:
1. اصل صحت هر عقد و بيع عقلايى آيات و روايات بر صحيح بودن هر عقد و بيع عقلايى كه غرض عقلانى داشته و بيهوده نباشد، دلالت دارند، مگر مواردى كه براى صحيح نبودنشان دليل شرعى وجود داشته باشد. پس اگر در صحت عقد يامعامله‏اى شك كرديم، به اطلاق آيات زير، به صحيح بودنش حكم مى‏كنيم:
1. يا ايها الذين آمنوا اوفوا بالعقود،((71)) اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد، به عقدهايتان پايبند باشيد.
2. و احل اللّه البيع و حرم الربا،((72)) خداوند بيع را حلال و ربا را حرام كرده است.
3. لا تاكلوا اموالكم بينكم بالباطل الا ان تكون تجارة عن تراض….((73)) مضمون آيات اين است كه هر چيزى كه بر آن، عقد يا معامله و يا تجارت با رضايت صدق كند، وفاى به آن واجب است و خداوند آن را حلال كرده و از موارد حرام به شمار نمى‏رود.
بنابراين در هر موردى كه در صحت عقد يا معامله و يا در جواز استفاده از چيزى شك كنيم، حكم صحت بر آن جارى مى‏شود، مگر اين كه دليلى بر بطلانش وجود داشته باشد. پس تا زمانى كه در شريعت، ازعقد يا معامله‏اى منع نشده، و يا يكى از عناوين حرام بر آن صدق نكند، عقد و معامله مزبور درست بوده و خوردن آن مال حلال است، مگر اين كه دليلى بر خروج آن از اطلاقات آورده شود، مثل عقد ربوى وفروش شراب و پول فحشاء ، هر چند كه دو طرف به اين معامله راضى باشند.
در اين صورت به حرمت يا فساد عقد و معامله حكم مى‏شود.
همان طور كه مقتضاى آيات، صحت هر عقد و معامله‏اى است كه در صحيح بودنش شك شود، مقتضاى اطلاق روايات نيز # در مورد شك در صحت عقد و معامله # اين گونه مى‏باشد، مانند:
1. الناس مسلطون على اموالهم،((74)) مردم بر اموال خود تسلط دارند.
2. لايحل مال امرى‏ء الا بطيب من نفسه،((75)) تصرف در اموال افراد فقط با رضايت آنها صحيح است.
انسان بر اموالش تسلط دارد و مى‏تواند مال خود را به صورت دلخواه بفروشد يا ببخشد و كسى نمى‏تواند او را از اين عمل (فروش يا بخشش اموال) منع كند، مگر اين كه شريعت مقدس او را از اين كار نهى‏كرده باشد.
در حديث دوم نيز ملاك حليت، رضايت خاطر # در هر موردى # بيان شده است. بنابراين هنگامى كه مالك راضى باشد، تصرف در اموالش درست و مورد تاييد شارع است، مگر اين كه دليلى بر خلاف اين‏كار وجود داشته باشد.
2. اصل صحت هر شرط عقلايى اصل در شروط نيز درست و نافذ بودن آنها است، مگر اين كه دليلى بر درست نبودن آنها وجود داشته باشد. منظور از شرط، درخواست كارى از جانب فروشنده يا خريدار در ضمن عقد است، مثلا كسى‏بگويد: خانه‏ام را به صد دينار به تو مى‏فروشم، به شرط اين كه يك پيراهن براى من بدوزى.
البته شرط در صورتى درست و عمل به آن واجب است كه شامل امور زير باشد:
1. انسان قادر به انجام دادن آن باشد. پس امور غير مقدور خارج مى‏شود.
2. جايز باشد، پيامبر(ص) فرمودند:
ان المسلمين عند شروطهم الا شرطا حرم حلالا او احل حراما،((76)) مسلمانان بايد به شرطهايشان پايبند باشند، مگر شرط‏ى كه حرامى را حلال و يا حلالى را حرام كند.
بنابراين، اگر كسى چيزى را بخرد و شرط كند كه چيز معينى را از مشترى بخرد، يا به او بفروشد، يا قرض دهد و يا قرض بگيرد، عقد درست است.
3. عقلايى باشد، نه سفيهانه مثل اين كه شرط كند سنجش وزن باترازوى معينى باشد، در حالى كه آن ترازو با ساير ترازوهاى صنعتى دقيق هيچ تفاوتى نداشته و يكسان باشد.
4. مخالف قرآن و سنت نباشد، مثل اين كه شرط كند، طلاق به اختيار زن باشد و يا اين كه اجنبى ارث ببرد.
5. مخالف مقتضاى عقد نباشد، مثلا كسى چيزى را بدون بها بفروشد و يا بدون اجرت اجاره دهد. در اين صورت ماهيت شرط با ماهيت بيع تضاد پيدا مى‏كند، زيرا بيع ربط بين دو مال و تبادل بين آنهاست واجاره نيز ربط بين مال و اجرت يا ربط بين عمل و اجرت به شمار مى‏رود و به هر حال به دو مال يا به عمل و مال استوار است. معامله بدون بها يا اجرت، همان شير بى يال و دم و اشكم است.
6. شرط، مجهول نباشد به نحوى كه موجب غرر گردد، مثلا كسى چيزى را بفروشد و با مشترى شرط كند كه براى او ديوارى بسازد كه از نظر طول و عرض مبهم است. در اينجا معامله باطل مى‏شود، چون‏شرط مانند جزئى از عوضين است كه نبايد مجهول باشد.
اينها بعضى از امورى است كه در صحيح بودن شرط و نفوذ آن در معامله و ساير عقود دخيل است. چه بسا موارد ديگرى نيز وجود داشته باشد كه # در اينجا # نياز به ذكرش نيست و ما در كتاب المختار في‏احكام الخيار (ص 449 # 500) تمامى شروط را به تفصيل ذكر كرده‏ايم.
از موارد ياد شده مشخص گرديد كه ملاك صحت شرط، اين است كه اگر شرط به جهالت در مبيع يا ثمن منجر نشود يا با قرآن و سنت و ديگر شروط‏ى كه ذكر شد مخالف نباشد، هر شرط‏ى در عقود صحيح‏خواهد بود.
از اين رو لازم است كه اولا اقسام ششگانه احتمالى را با قواعد كلى بسنجيم و حكم آن‏ها را بر اساس قواعد كلى به دست آوريم. ثانيا رواياتى را كه در ابتداى بحث ذكر كرديم مورد بررسى قرار دهيم تا ميزان‏هماهنگى آنها با قواعد كلى مشخص گردد.
وجه اول: كسى كالاى خود را به فلان قيمت نقدى و به فلان قيمت نسيه بفروشد، كه # طبيعتا # قيمت دوم بيشتر از قيمت اول خواهد بود. گفتيم براى اين احتمال دو صورت وجود دارد: گاهى دو طرف بعد ازايجاب و قبول با حالت ابهام از هم جدا مى‏شوند، بدون اين كه به هيچ يك از دو قيمت نقد و نسيه ملتزم شده باشند و گاهى نيز از همديگر جدا مى‏شوند در حالى كه مشترى يكى از دو قيمت نقد و نسيه راپذيرفته است.
صورت اول: برخى از علما مانند شيخ طوسى در مبسوط و ابن ادريس حلى در سراير معتقد به بطلان عقد شده‏اند، به سبب اين كه ثمن كالا مجهول و مردد بين يك يا دو درهم است.
محقق در شرايع مى‏گويد:«اگر نقدا به يك درهم، و مدت دار به بيش از يك درهم معامله كند، معامله باطل است‏». گفتيم كه جهالت از اسباب بطلان شرط به‏شمار مى‏رود.
البته مى‏توان علت بطلان معامله را وجود غرر و ابهام ناشى از ترديد دانست، زيرا ابهام، از عدم تملك در هنگام عقد بر يكى از دو ثمن حكايت دارد و اين با سببيت عقد منافات دارد.
اين حكم به مقتضاى قاعده بود، ولى از امام على (ع) روايت شده كه:
انه يكون للبائع اول الثمنين في ابعد الاجلين،((77)) حق فروشنده، نخستين ثمن در دورترين زمان است.
عده‏اى از فقيهان شيعه نيز به اين حديث عمل كرده‏اند.
((78)) دلالت حديث به اين صورت است كه اگر فروشنده به قيمت كمتر راضى شود، ديگر نمى‏تواند در زمان طولانى‏تر، قيمت بيشترى بگيرد. اين كار ربا است، چون فروشنده زيادى قيمت را فقط در مقابل تاخيرثمن دريافت كرده است.
با وجود اين، مضمون حديث با قواعد كلى منافات دارد، چون اجبار فروشنده به دريافت پول كمتر در زمان طولانى‏تر، از مصاديق تجارت با رضايت به شمار نمى‏رود. عمل كردن به آن مشكل و اعتقاد به


دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.