تحقیق درباره سرشماري استان قزوين

تحقیق درباره سرشماري استان قزوين

دسته بندی: علوم پایه

تحقیق درباره سرشماري استان قزوين

محصول * تحقیق درباره سرشماري استان قزوين * را از سایت ما دریافت نمایید.برای دانلود این فایل روی دکمه آبی رنگ *دریافت فایل* کلیک نمائید تا به صفحه خرید فایل منتقل شوید و فایل را خریداری کنید.

دریافت فایل
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت
تعداد صفحات: 41
 
« مقــالـه »
آمار ، دموكراسي و توسعه
كارلوس ، ام . ژاركه
مترجم : شاهين يوسفي
خلاصه : اطلاعات قاعده‌مند، بر اساس محيط فيزيكي ، به شناسائي نيازهاي افراد و اندازه گيري استعدادهاي بالقوه جوامع كمك مي كند ؛ اين اطلاعات در ارتباط تنگاتنگ با جامعه حال حاضر جهاني مي باشد كه ماشاهد تغييرات وسيعي در ساختار آن مي باشيم .
تمام كشورها و تمام سازمانها داخل فرآيندي شده اند كه آنها را به سمت مدرن شدن هدايت مي كند. در مكزيك اصلاحاتي در مقياس وسيع موجب به‌ وجود آمدن مطالبات جديد براي اطلاعات آماري و جغرافيايي شد. اندازه گيري‌ها تا آنجا پيشرفت كه يك سيستم اطلاعاتي بين المللي جهت مقابله با چالشهاي جديد فراهم شود. يك برنامه پيشرفته توسط INEGI،‌اداره مركزي آمار ، جغرافيا و انفورماتيك مكزيك ، طراحي و اجرا شد.
اين برنامه شامل هفت قسمت مي شود : عدم تمركز – زيربنا – روش شناسي – آموزش – هماهنگي – توليدات جديد و فعاليتهايي در جهت ارتقاء فرهنگ عمومي آمار در بين مردم .
سهم برنامه مدرنيزاسيون INEGI در اجراي اهداف بين المللي مختصراً ذكر شده است .
سيستم اطلاعاتي يكپارچه و بهنگام شده به بسط مشاركت مردمي و همينطور به طراحي سياستهايي با هدف ارتقاء وتوسعه اقتصادي جهت بهبود استانداردهاي زندگي افراد، كمك مي كند. اگر چه فعاليتهاي آماري از ديدگاه فني و علمي جالب توجه است اما برتري آن دراينست كه امكان كمك به افراد جهان در بدست آوردن عدالت و زندگي بهتر را فراهم مي كند.
واژه هاي كليدي : آمارهاي رسمي – تحول جهاني – نوگرائي نهادي – سيستم اطلاعات ملي – تمركز زدايي – زيربنا – روش شناسي – آموزش – محصولات جديد – فرهنگ آماري – دموكراسي – توسعه – اهداف بين المللي
((((((((((((((((
1 – مقدمه
در اين بخش بر روي جوانب مختلف آمارهاي رسمي و سهم آن در دموكراسي وتوسعه سياسي – اقتصادي نگاه ويژه خواهم داشت . منظور نگاه عميق به اهداف آمارهاي رسمي ،‌منابع تخصيص داده شده به‌ آن و مزاياي ناشي از اين سرمايه گذاري مي باشد. همانطور كه مي‌دانيم تقليل منابع مالي در برخي كشورها هم در آمارهاي رسمي و هم در پايگاههاي آموزش و پژوهش آماري ، موجب افزايش نگراني در مشاغل وابسته به علم آمار شده است . بنابراين براين باوريم كه در ميان ساير فعاليتها، توسعه نقش آمار ، توجه به كارهاي سودمند و سهم مثبت در جامعه مدرن ، به ايجاد انگيزه بيشتر در فعاليتهاي آماري و افراد شاغل در آن كمك مي كند. استدلالها و تجربيات ارائه شده عمدتاً به آمارهاي رسمي منسوب مي شود. وهنوز اين احساس وجود دارد كه منحصراً در ارتباط با جهان در حال توسعه نيست
در بخش اول شرح تاريخي مختصري داده و درباره خاستگاه آمارهاي رسمي در آمريكاي مركزي صحبت مي شود. و سپس درباره بازتابهاي آن در موقعيت كنوني جهاني و تاثيرش بر ( حرفه آماري ) ( يا مشاغل وابسته به علم آمار ) بحث مي شود. در ادامه تاثيري كه بر ساختار و منابع آماري مكزيك داشته است ، مورد تجزيه و تحليل قرار مي‌گيرد. و سرانجام برخي ملاحظات در سهم آمار در دموكراسي و توسعه ارائه مي شود.
2 – آمارهاي رسمي در امريكاي لاتين
چندين نقطه در جهان محل به وجود آمدن تمدنهاي پرثمر مي باشد. اين فرهنگها مانند اغلب فرهنگها به ما نشان مي دهند كه اطلاعات سيستماتيك در مورد محيط فيزيكي و مردمان ، كمك مي كند تا احتياجات افرادمشخص گردد و ميزان پتانسيل هر جامعه اي روشن شود. جاي تعجب نيست كه ملل جهان به دانستن در مورد خودشان و اطرافشان اهميت زيادي مي‌دهند. با داشتن اطلاعاتي كه در فصول زمان و با دقت جمع شده‌اند مي توانند معايب ناشي از عدم اطمينان و زندگي بر اساس اتفاق را كاهش دهند. همانگونه كه مي‌دانيم حسابها ،روشها و تكنيكهاي آماري به توليد اطلاعات دقيق با جنبه هاي پر ارزش كمك مي‌كنند . مانند ساير مناطق جهان ، درآمريكاي لاتين نيز از زمانهاي قديم اين موضوع شناخته شده بوده است . در فرهنگهاي قديمي اين منطقه ، نشانه هاي زيادي وجود دارد كه توجه آنها را به اطلاعات آماري بعنوان يك موضوع اساسي نشان مي‌دهد . بعنوان نمونه مي‌توان از تمدنهاي بزرگي مانند آزتكها، ماياها ،‌المكها و اينكاها كه هزاران سال پيش در قاره آمريكا شكل گرفته اند نام برد، كه داراي مطالعات سيستماتيك آماري بوده‌اند. اينها در اسناد تاريخي نشان داده شده اند كه اكنون جزئي از ميراث فرهنگي مي باشند. علاوه بر اين نزديك مكزيكوسيتي محلي با تپه هاي سنگي وجود دارد بنام « پنوهوالكو» در زبان محلي ، يا « كونتادرو» در زبان اسپانيائي به معناي « محل شمارش». نوشته‌هاي موجود مي‌گويد اين تپه حدود 1000 سال بعد از ميلاد ، توسط «چي‌چي‌مكا» ها ساخته شد. اين تپه متشكل از سنگهائي بود كه هر كدامشان به هر فرد ساكن در آن محل جهت محاسبات آماري اختصاص داده شده بود. در واقع ، برخي بررسي‌ها نشانگر اينست كه اين مكان يك بانك اطلاعاتي حاصل از سرشماري در قرن 11 ميلادي بوده است . درزمان كريستف كلمب در سال 1492 ميلادي، اين تمدنهاي آمريكائي با فرهنگ اروپايي در آن زمان، تماس برقراركردند. اين واقعه كه با برخورد دو دنيا از آن ياد مي شود‌، به تاثير متقابل ژرفي بر زندگي و درك جهان منجر شد. روشهاي آماري كه توسط سرخپوستان آمريكايي ، استفاده مي‌شد،


دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.