تحقیق درباره سل در حيوانات

تحقیق درباره سل در حيوانات

دسته بندی: علوم پزشکی

تحقیق درباره سل در حيوانات

محصول * تحقیق درباره سل در حيوانات * را از سایت ما دریافت نمایید.برای دانلود این فایل روی دکمه آبی رنگ *دریافت فایل* کلیک نمائید تا به صفحه خرید فایل منتقل شوید و فایل را خریداری کنید.

دریافت فایل
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت
تعداد صفحات: 38
 
سل در حيوانات
اين بيماري از زمانهاي بسيار قدي موجود داشته ، جراحاتي كه در استخوانهاي اجساد موميايي مصريان قديم مشاهده شده ثابت مي كند كه اين بيماري بيش از دو هزار سال قبل وجود داشته است . اما تا اوائل قرن نوزدهم انرا با بيماريهاي مختلف اشتباه مكردند. عده اي از مولفان قديم سل را بيماري واگيردار مي دانستند و عده اي ديگر آنرا نوعي تومور بدخيم غير عفوني مي پنداشتند و بالاخره در سال 1882 بوم گارتن در بافتهاي آلوده مشاهده و در همان سال رابرت كخ،با تهيه گسترشهايي از بافتهاي مبتلا و رنگ آميزي آن موفق گرديد ميكروب سل را مشاهده نمايد و آخرين گزارش خود را در سال 1884 انتشار داد.
ميكروب سل : سه گونه ميكروب (باسيل) سل بعنوان عامل بيماري در حيوانات خونگرم شناخته شده اند كه گونه سل انساني و گاوي و مرغي مي باشند. گونه هاي سل پستانداران (انساني و گاوي) خيلي به يكديگر نزديك هستند و اختلافشان بيشتر از نظر سرم شناسي است ، گونه مرغي از جهات مختلف با دو گونه (انساني و گاوي) ديگر تفاوت دارد و بخوبي قابل تمايز است. بايددانست مثلاَ گونه سل گاوي ممكن است از انسان يا گربه جدا شود و يا گونه انساني موجب سل در سگ و خوك مي گردد و يا گونه مرغي ايجاد اختلالات آنتي ژنتيكي در گاو و گوسفند نمايد. دو گونه ميكروب سل در ماهيان پرورشي و استخواني شناسايي شده كه از نظر بهداشت عمومي و ايجاد حساسيت در نزد آكواريومداران و كاركنان پرورش ماهي مورد توجه است.
نوعي ديگر ميكروب سل نيز از يك نوع جونده بنام ول(VOLE)جدا شده كه قادر است در ساير پستانداران ضايعاتي نظير سل را ايجاد نمايد.
در خزندگان و لاك پشت و قورباغه نيز نوعي ميكروب سل جدا شده .
سل گاوي: از نظر ميزان اشاعه و اهميت اقتصادي و بهداشتي مهمترين سل دامي است كه در بيشتر كشورهاي جهان كم وبيش وجود دارد و ميزان گسترش آن بر حسب:
1- وضع دامپروري 2- نژاد گاو 3- اجراي مقررات بهداشتي متفاوت است.
 
اهميت بيماري در نژادهاي شيري بيشتر از نژادهاي گوشتي است معمولاَ نگهداري گاوان در زمستان در اصطبلهاي بسته، تاريك، نمورشيوع بيماري بيش از نگهداري گاوها ييست كه در چراگاه پرورش مي يابند.
سير بيماري در دام طولاني بوده و در دامهاي جوان علائم بيماري كمتر ديده مي شود. بطور كلي با ايجاد واحدهاي صنعتي گاوداري در ايران و ورود گاوهاي خارجي جهت اصلنژاد اولين علائم بيماري سل گاوي خودنمايي كرد و در سال 1320 مواردي از آن در موسسه دامپروري حيدرآباد تشخيص داده شد.
شيوع بيماري سل در خوكها و گرازها خيلي كمتر از گاو است ولي در صورت استفاده اين حيوانات از چراگاهها ي گاوان مبتلا ممكن است به بيماري سل دچار گردند و مخاطراتي براي گاوان سالم ايجاد كنند.
اسب و گوسفند ندرتاَ به اين بيماري مبتلا مي شوند و حساسيت بز نسبت به اسب و گوسفند بيشتر است.
گوشتخواران مقاومت زيادتري در برابر سل دارند ولي در عين حال در اثر خوردن مواد آلوده و يا در نتيجه مجاورت با افراد و يا دامهاي مسلول ممكن است به آن مبتلا گردند.
پرندگان در شرايط طبيعي به اين بيماري دچار مي شوند، معمولاَ مرغهاي تخمگذار بيشتر يكسال بيشتر دچار مي شوند.
جوندگان و خزندگان و ماهيان نيز به اين بيماري دچار مي شوند(حيوانات مهره دار)
بيماري زايي گونه گاوي سل در ساير حيوانات
در گاو ايجاد سل عمومي و پيشرونده اي مي نمايد.
در اسب ايجاد سل عمومي مي كند.
براي خوك خيلي بيماريزا است و در مكانهايي كه خوك و گاوان مسلول مجاور يكديگر نگهداري مي شوند موجب سل پيشرونده در خوكها مي گردد.
در گوسفند و بز گونه گاوي سل عمومي ايجاد مي كند ولي بطور كلي سل در اين دامها ندرتاَ ديده مي شود.
در سگ سل عمومي بوجود مي آمورد ولي در اين حيوان سل گاوي به اندازه سل انساني شايع نيست.
در گربه ايجاد سل عمومي مي كند و بطور كلي سل در اين دامها بيشتر مربوط به گونه گاوي است.
در جوندگان سل عمومي ايجاد مي كند.


دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.