تحقیق درباره فيبرنوري چيست

تحقیق درباره فيبرنوري چيست

دسته بندی: فنی و مهندسی

تحقیق درباره فيبرنوري چيست

محصول * تحقیق درباره فيبرنوري چيست * را از سایت ما دریافت نمایید.برای دانلود این فایل روی دکمه آبی رنگ *دریافت فایل* کلیک نمائید تا به صفحه خرید فایل منتقل شوید و فایل را خریداری کنید.

دریافت فایل
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت
تعداد صفحات: 13
 
فيبرنوري چيست ؟
فيبرهاي نوري رشته هاي بلند و نازکي از شيشه بسيار خالصند که ضخامتي در حدود قطر موي انسان دارند . آنها در بسته هايي بنام کابلهاي نوري کنار هم قرار داده مي شوند و براي انتقال سيگنالهاي نوري در فواصل دور مورد استفاده قرار مي گيرند .
 
يک رشته فيبر نوري
اگر با دقت به يک رشته فيبر نوري نگاه کنيد مي بينيد که از قسمتهاي زير ساخته شده است : هسته : هسته بخش مرکزي فيبر است که از شيشه ساخته شده و نور در اين قسمت سير مي کند .
لايه روکش : واسطه شفافي که هسته مرکزي فيبر نوري را احاطه مي کند و باعث انعکاس نور به داخل هسته مي شود .
روکش محافظ : روکشي پلاستيکي که فيبر نوري را در برابر رطوبت و آسيب ديدن محافظت مي کند .
 
قسمتهاي مختلف فيبر نوري
صدها و هزاران عدد از اين رشته هاي فيبرنوري به صورت بسته اي در کنار هم قرار داده ميشوند که به آن کابل نوري گويند . اين دسته از رشته هاي فيبر نوري با يک پوشش خارجي موسوم به ژاکت يا غلاف محافظت مي شوند .
فيبرهاي نوري دو نوعند :
فيبرهاي نوري تک وجهي : اين نوع از فيبرها هسته هاي کوچکي دارند و ميتوانند نور ليزر مادون قرمز را درون خود هدايت کنند .
فيبرهاي نوري چند وجهي : اين نوع از فيبرها هسته هاي بزرگتري دارند و نور مادون قرمز گسيل شده از ديودهاي نوري موسوم به LEDها را درون خود هدايت مي کنند .
برخي از فيبرهاي نوري از پلاستيک ساخته مي شوند . اين فيبرها هسته بزرگي دارند و نور مرئي قرمزي را که از LED ها گسيل مي شود هدايت مي کنند .
يک فيبر نوري چگونه هدايت مي کند ؟
فرض کنيد مي خواهيد يک باريکه نور را بطور مستقيم در امتداد يک کريدور بتابانيد . نور به راحتي در خطوط راست سير مي کند و مشکلي از اين جهت نيست . حال اگر کريدور مستقيم نباشد در طول خود خميدگي داشته باشد چگونه نور را به انتهاي آن مي رسانيد ؟ براي اين منظور ميتوانيد از يک آينه استفاده کنيد که در محل خميدگي راهرو قرار مي گيرد و نور را در جهت مناسب منحرف مي کند . اگر راهرو خيلي پيچ در پيچ باشد و خم هاي زيادي داشته باشد چه ؟ مي توانيد ديوارها را با آينه بپوشانيد و نور ر به دام بيندازيد به طوريکه در طول راهرو از يک گوشه به گوشه ديگر بپرد . اين دقيقا همان چيزي است که در يک فيبر نوري اتفاق مي افتد نور در يک کابل کابل فيبر نوري بر اساس قاعده اي موسوم به بازتابش داخلي ، مرتبا به وسيله ديواره آينه پوش لايه اي که هسته را فرا گرفته ، به اين سو و آن سو پرش مي کند و در طول هسته پيش مي رود .
 
تصويري از بازتابش کلي نور در يک فيبر نوري
از آنجا که لايه آينه پوش اطراف هسته هيچ نوري را جذب نمي کند موج نور مي تواند فواصل طولاني را طي کند . به هر حال برخي از سيگنالهاي نوري در حين حرکت در طول فيبر ضعيف مي شوند که علت عمده آن وجود برخي ناخالصيها داخل شيشه است . ميزان ضعيف شدن سيگنال به درجه خلوص شيشه به کار رفته در داخل فيبر و نيز طول موج نوري که درون فيبر سير مي کند بستگي دارد .
مزاياي فيبر نوري :
چرا فيبر نوري باعث بوجود آمدن انقلابي در ارتباطات شده است ؟
فيبر نوري در مقايسه با سيمهاي فلزي مرسوم ( سيمهاي مسي ) داراي اين مزايا است :
ارزان تر بودن : فيبرنوري به طول چندين مايل از سيم مسي با همين طول ارزانتر است . اين قيمت مناسب باعث مي شود که بتوانيد تلويزيون کابلي يا اينترنت را در هر جايي در اختيار داشته باشيد و در پول شما هم صرفه جويي مي شود .
نازکتر بودن : فيبرنوري با ضخامتي کمتر از ضخامت سيم مسي توليد مي شود و اين مزيت بزرگي است .
ظرفيت انتقال بالاتر : از آنجا که فيبر نوري نازکتر از سيمهاي مسي است بنابراين در کابلي با قطر معلوم تعداد فيبر نوري بيشتري جا مي گيرد تا سيم مسي . پس اين امکان فراهم مي شود که از کابلي با قطر مشابه تعداد خطوط تلفن بيشتر يا تعداد کانالهاي تلويزيوني بيشتري عبور داده شود .
تضعيف کمتر سيگنال : سيگنال عبوري از فيبرنوري نسبت به سيگنال عبوري از سيم مسي کمتر ضعيف مي شود .


دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.