تحقیق در مورد انرژی زمین گرماییN

تحقیق در مورد انرژی زمین گرماییN

دسته بندی: عمومی و آزاد

تحقیق در مورد انرژی زمین گرماییN

محصول * تحقیق در مورد انرژی زمین گرماییN * را از سایت ما دریافت نمایید.برای دانلود این فایل روی دکمه آبی رنگ *دریافت فایل* کلیک نمائید تا به صفحه خرید فایل منتقل شوید و فایل را خریداری کنید.

دریافت فایل
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت
تعداد صفحات: 14
 
انرژی زمین گرماییN
انرژی زمین گرمایی چیست؟
استفاده از انواع انرژیهای نو چه مزیتهای را در بر خواهد داشت؟
كاربردهاي انرژي زمين گرمايي را نام ببرید؟
تا ریخچه استفاده از انرژی زمین گرمایی در دنیا چگونه است؟
تا ریخچه توسعه استفاده از انرژی زمین گرمایی در ایران  چیست؟
پتانسیل های انرژی زمین گرمایی در کدام بخشهای ایرا ن  قرار داردو بر چه اساسی انتخاب شده اند ؟
میزان فعالیت جهانی در توسعه منابع زمین گرمایی چگونه است(سرمایه گزاری و حجم فعالیتها)؟
مشکلات و موانع اجرایی در ایران برای توسعه منابع زمین گرمایی چیست؟
شواهد وجود منابع زمين گرمايي در ايران  چیست؟
-انرژی زمین گرمایی چیست؟
در حقيقت زمين منبع عظيمي از انرژي حرارتي مي باشد. هر چه به اعماق زمين نزديكتر مي شويم حرارت آن افزايش مي يابد بطوريكه اين حرارت در هسته زمين به بيش از پنج هزار درجه سانتيگراد مي رسد. اين حرارت به طريقه هاي متفاوتي از جمله فورانهاي آتشفشاني، آبهاي موجود در درون زمين و يا بواسطه خاصيت رسانايي از بخش هايي از زمين به سطح آن هدايت مي شود. در يك سيستم زمين گرمايي حرارت ذخيره شده در سنگها و مواد مذاب اعماق زمين بواسطه يك سيال حامل به سطح زمين منتقل مي شود. اين سيال عمدتاً نزولات جوي مي باشد كه پس از نفوذ به اعماق زمين و مجاورت با سنگهاي داغ حرارت آنها را جذب نموده و در اثر كاهش چگالي مجدداً به طرف سطح زمين صعود مي نمايد و موجب پيدايش مظاهر حرارتي مختلفي از قبيل چشمه هاي آب گرم، آبفشانها و گل فشانها در نقاط مختلف سطح زمين مي گردد.
 
طرح شماتيك استفاده از انرژي زمين گرمايي
2-استفاده از انواع انرژیهای نو چه مزیتهای را در بر خواهد داشت؟
استفاده از انواع پتانسیل موجود برای تامین نیاز رو به رشد انرژی
بالفعل نمودن تمام پتانسیل های منطقه ای برای تامین کالای انرژی به صورت منطقه ای (Distributed Generation)
توجه به توسعه پایدار و گذار از توسعه مرسوم (توجه به فاکتورهای زیست محیطی)
استفاده از پتانسیل های تجدید شونده برای تولید انرژی
بدست اوردن فن اوری پایه مورد نیاز و عدم تکیه بر سوختهای فسیلی به عنوان تنها منبع تولید انرژی
بهره بردراي از انرژي زمين گرمايي برخلاف ساير انرژيهاي تجديدپذير محدود به فصل، زمان و يا شرايط خاصي نبوده و بدون وقفه قابل بهره برداري مي باشد.
همچنين قيمت تمام شده توليد برق در نيروگاههاي زمين گرمايي با برق توليدي از ساير نيروگاههاي متعارف (سوخت فسيلي) قابل رقابت بوده و حتي از انواع ديگر انرژيهاي نو به مراتب ارزانتر است. از اينرو طي سه دهه اخير نصب نيروگاههاي زمين گرمايي در جهان از رشد و توسعه چشم گيري برخوردار بوده است
 
3- كاربردهاي انرژي زمين گرمايي را نام ببرید؟
استفاده از انرژي زمين گرمايي به دو بخش عمده توليد برق، و استفاده مستقيم از انرژي حرارتي طبقه بندي مي گردد. استفاده از انرژي زمين گرمايي براي توليد برق  
بطور كلي در نيروگاههاي زمين گرمايي از انرژي سيال خروجي از چاههاي حفر شده جهت به چرخش درآوردن توربو ژنراتورها و در نتيجه توليد برق استفاده مي كنند. منابع زمين گرمايي با دماي بيش از 150 درجه سانتيگراد جهت توليد برق اقتصادي مي باشند. استفاده مستقيم به معناي بهره برداري بدون واسطه، از انرژي حرارتي سيالات زمين گرمايي است.
بطور كلي مخازن زمين گرمايي با دماي بين 65 تا 150 درجه سانتيگراد براي توليد برق (نيروگاه) داراي توجيه اقتصادي نمي باشد. در اين موارد از اين انرژي حرارتي آن بصورت مستقيم استفاده مي شود.
كاربردهاي استفاده مستقيم از انرژي زمين گرمايي عبارتند از: ايجاد استخرهاي شنا و مراكز آب درماني، گرمايش ساختمانها، استفاده هاي كشاورزي (زراعت گلخانه اي و دامداريها) پرورش آبزيان، فرايندهاي صنعتي وذوب برف در معابر
 
 
 
4- تا ریخچه استفاده از انرژی زمین گرمایی در دنیا چگونه است؟
ايتاليا بعنوان اولين كشور جهان مي باشد كه در سال 1904 ميلادي توانست با استفاده از انرژي زمين گرمايي برق توليد نمايد. اين كشور هم اكنون با توان توليد معادل 800 مگاوات برق از جمله كشورهاي پيشرو در اين صنعت مي باشد.
پس از جنگ جهاني دوم، در سال 1958 نيوزلند بعنوان دومين كشورفعال در اين زمينه اقدام به توليد نيروي برق با استفاده از انرژي زمين گرمايي نمود. كه اينك معادل 450 مگاوات ظرفيت نيروگاههاي نصب شده زمين گرمايي در اين كشور مي باشد. در حال حاضر بيش از 20 كشور جهان با نصب نيروگاههاي زمين گرمايي از اين منبع عظيم انرژي براي توليد برق استفاده مي نمايند كه مجموع ظرفيت نصب شده بالغ بر 8400 مگاووات مي باشد.


دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.