تحقیق در مورد فيلترهاي الكتريكي

تحقیق در مورد فيلترهاي الكتريكي

دسته بندی: عمومی و آزاد

تحقیق در مورد فيلترهاي الكتريكي

محصول * تحقیق در مورد فيلترهاي الكتريكي * را از سایت ما دریافت نمایید.برای دانلود این فایل روی دکمه آبی رنگ *دریافت فایل* کلیک نمائید تا به صفحه خرید فایل منتقل شوید و فایل را خریداری کنید.

دریافت فایل
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 6 صفحه

 قسمتی از متن .doc : 
 
فيلترهاي الكتريكي (Electrostatic precipitators)
مقدمه:
فيلترهاي الكتريكي از نظر نوع كاربرد در رديف دستگاههاي كنترل كننده ذرات جامد و قطرات مايع قرار مي‌گيرد. اين ذرات غالباً در ابعادي در فرايند توليد بعضي از كارخانجات مختلف صنعتي توليد مي‌شوند. هرگاه بدليل ضرورت فرآيندي اين ذرات و قطرات در مسير موافق و يا مخالف جراينهاي گازي قرار گيرد قسمتي از اين ذرات به داخل جريان گاز يا هوا منتقل مي‌شود و در اكثر مواقع به دلايل مختلف لازم است در مرحله‌اي ديگر از خط توليد اين ذرات و يا قطرات از مسير جريان گاز جدا گردند.
برگشت دوباره مواد به چرخه توليد، جلوگيري از ورود ذرات گاهي با سختي بالا به قسمتهاي مختلف تنها يا ديگر ماشينهاي متجرك به منظور ممانعت از خوردگي سايشي و يا جلوگيري از فرسايش قطعات متحرك پرسرعت صنعتي مانند پره‌هاي توربين در اثر برخورد با ذرات جامد از علل مهم اين جداسازي هستند كه عموماً جنبه اقتصادي دارند.
جلوگيري از آلودگي هوا و پيشگيري از ورود ذرات به هواي مورد تنفس مردم فيزيكي ديگر از اين دلايل است كه بيشتر از نقطه نظر زيست محيطي داراي اهميت است و ممكن است در كوتاه مدت انجام آن براي كارخانجات سودي دربرنداشته باشد. اما به دليل روند رو به تزايد ورود ذرات ناشي از فعاليت‌هاي صنعتي به هواي شهرها كه گاهي سلامت مردم رابه مخاطره انداخته است. قوانيني براي جلوگيري از كار كارخانجات آلوده ساز وضع شده و آنان را ملزم به استفاده از دستگاههاي كنترل كننده ذرات جامد در جريان كارها مي‌نمايد.
متأسفانه صنعت كنترل آلودگي هوا متناسب با پيشرفتهاي صنعتي شگرفي كه بشر در حال حاضر به آن ديت يافته متكامل نگرديده است .عدم تكامل دستگاههاي كنترل كننده ذرات متناسب با تكامل كارخانجات توليد كننده آنها سبب افزايش آهنگ آلودگي هوا در كره آبي شده است . آمارها بالغ بر 18ميليون تن بوده است و پيش‌بيني در سال 200با توجه به آهنگ رشد اين انتشار بالغ بر 50ميليون تن در همان كشور است.
همانگونه كه اشاره شد ابعاد كوچك ذرات توليد شده ناشي از فعاليت‌هاي صنعتي فيزيكي ديگر از دلايل عدم توفيق مهار اين آلودگي‌ها است. به گونه‌اي كه هر چه اين ابعاد كوچكتر باشد كنترل آنها به مراتب سخت‌تر مي‌گردد. از سوي ديگر ميزان آسيب وارد شده به انسان بدليل تنفس هواي محتواي ذرات نيز با قطر آنان بستگي دارد. مطالعات نشان مي‌دهد كه ذرات بالاتر از ده ميكرون در هنگام تنفس به طريق مؤثري هنگام ورود به مجراي تنفسي فوقاني (مژك و مخاط بيني) جدا مي‌گردند و ذرات كوچكتر از اين سيستم عبور مي‌نمايد.
اين ذرات در مرحله بعد با نفوذ در حفره‌هاي ديد به طريق مستقيم (بدليل وجود مواد سمي در سطوح خارجي ذرات) و يا غيرمستقيم (بدليل نفوذ جسم خارجي در حفره‌هاي ديد) باعث ايجاد مشكلات جدي در سيستم تنفسي مي‌گردد. قبلاً تصور مي‌شد كه ذراتي با قطر حدود يك ميكرون بدليل تناسب اندازه با حفره‌ها و جداره‌هاي ديد بيشترين ميزان نفوذ به داخل سيتم را باعث مي‌گردند. در حاليكه مطالعات جديد نشان مي‌دهد ذرات زيرميكرون هم در اين ارتباط خطرناك هستند. علاوه بر خطرات تنفسي ذرات جامد معلق در هوا به دليل خاصيت انكسار نور باعث كدر شدن هوا مي شوند. ذراتي با ابعاد 0.2 تا 2 ميكرون بيشترين سهم را در ايجاد هواي غبارآلود اطراف شهرها دارد.
1-1- دستگاههاي كنترل كننده ذرات:
دستگاههائي كه امروزه در صنعت براي كنترل ذرات جامد معلق در گازها بكار مي‌روند از 2 نيروي مكانيكي و الكتريكي براي جداسازي بهره مي‌برند. سيكلونها از دستگاههاي مكانيكي هستند كه بدليل ساختمان ساده قيمت كم در صنايع مختلف كاربرد دارند. اما در اكثر اوقات بدليل كاهش شديد بازده براي ذرات كوچك (كمتر از 20ميكرون) گردگيرهاي اوليه از آنها استفاده مي‌شود.
بازده سيكلونها با كاهش قطر محفظه استوانه‌اي افزايش مي‌يابد و به همين دليل در پاره‌اي اوقات براي حاصل آمدن بازده بيشتر از تعداد زيادي سكلون با قطر كمتر به جاي يك سيكلون استفاده مي‌گردد. اما از سوي ديگر اين كار باعث افزايش قابل توجه افت فشار در جريان گاز مي‌گردد. به همين دليل در مصارف اين دستگاهها گردد به حالتهاي خاص است. از دستگاههاي ديگري كه براي اين منظور استفاده مي‌شود اسكراپرها هستند.
فيلترهاي پارچه‌اي (فيلترهاي كيسه‌اي) از ديگر دستگاههائي هستند كه براي جداساسزي ذرات معلق در گازها استفاده مي‌شود و براي جداسازي ذرات در جريان گازها با دبي كم كاربرد فراوان دارند.
عمده نيروهاي جداساز در آنها نيروي مكانيكي بوده و در مقياس كمي نيروي الكترواستاتيك نيز به جذب ذرات در اين فيلترها كمك مي‌كند. فيلترهاي كيسه‌اي داراي بازده بسيارخوب حتي بريا ذرات بسيار كوچك هستند و به عنوان جداسازهاي نهائي در صنايع مختلف كاربرد دارند.
در مقايسه با كليه دستگاههاي موجود فيلترهاي الكتريكي وسايلي هستند كه براي جداسازي ذرات جامد در جريان گاز از نيروي الكتريكي استفاده مي‌نمايند. ويژگي مهم اين دستگاهها وارد آمدن نيروي جداساز الكتريكي تنها به ذرات معلق و نه كل سيال است. در حاليكه در فيلترهاي ديگر كل جريان سيال در معرض نيروي جداساز مكانيكي قرار مي‌گيرد. افت فشار عموماً در اين دستگاهها كمتر از دستگاههاي ديگر جداساز مي باشد.
الين فيلترها در شرايط مناسب قادرند گسترده ابعادي وسيعي از ذرات بازده بالا مهار نمايد. شكل 1-1 بازده مختلف فيلترهاي مورد استفاده در صنعت را با توجه به قطر ذرات نشان مي‌دهد.
از شكل كاملاً مشخص است كه فيلترهاي كيسه‌اي و فيلترهاي الكتريكي با بازده نسبتاً خوب قادرند ذرات كوچكتر از يك ميكرون را حذب نمايند.
2-1- ويژگي فيلترهاي الكتريكي:
مقاومت ناچيز در برابرجريان كاز، توان مصرفي كم، قابليت جداسازي ذرات ريز و درشت، توانائي جداسازي ذرات در جريان بازدهي‌هاي زياد و بازده بسيارخوب از ويژگي اين فيلترها است. قابليت استفاده در شرايط مختلف بهره‌برداري با توجه به درجه حرارت، فشار، نقطه شبنم، جنس ذرات و گازها هزينه نگهداري پائين در مقايسه با ساير فيلترها از نكات مثبت ديگر فيلترهاي الكتريكي است. مقاومت خوب در برابر شوكهاي حرارتي و همچنين قابليت جداسازي خوب از ديگر محاسن آنها مي‌باشد.
در مقابل حجم بزرگ، افت بازده به دليل اختلال در شرايط پايدار و محدوديت كاربرد براي ذرات پرمقاومت و محيط‌هاي قابل اشتعال و انفجار، سرمايه‌گذاري قابل توجه براي خريد و مكانيزم پيچيده آنها از نكات منفي آنها محسوب مي‌شود.
3-1- مراحل جداسازي در فيلترهاي الكتريكي:
مراحل جداسازي در فيلترهاي الكتريكي شامل سه مرحله باروري ذرات، جذب ذرات و جداسازي ذرات مي‌باشد. براي بارور نمودن ذرات بايد ابتدا انبوه الكترون را در اطراف الكترود منفي توليد كرد. اين پديده را توليد كرونا (corona generation) مي‌نامند. توليد كرونا در صورتي امكان پذير است كه يك ميدان الكتريكي نيز همگن با شدت لازم بين الكترودهاي مثبت و منفي ايجاد گردد. اين ميدان در مراحل بعدي براي جذب ذرات نقش اساسي دارد. براي توضيح مكانيزم جداسازي بايستي پديده‌هاي توليد كرونا، ايجاد ميدان الكتريكي، باروري ذرات و جذب و جداسازي را تشريح نمود كه در مقدمه بصورت خلاصه آورده شده است.
4-1- فرآيند جداسازي در فيلترهاي الكتريكي:
از نظر شكل ظاهري الكتروفيلترها در اشكال استوانه‌اي و صفحات موازي ساخته مي‌شوند. انواع استوانه‌اي اين فيلترها كه اكثراً به صوت مجموعه بكار مي‌روند در گذشته بيشتر كاربرد داشته‌اند و در حال حاضر در مقياس صنعتي غالباً از انواع صفحه‌اي استفاده مي‌شود.
همانطور كه در شكل نشان داده شده است ابتدا توسط منبع توليد پتانسيل فشار قوي الكتريكي جريان برقي يكسو با ولتاژ كافي توليد مي‌شود (1) و سپس از طريق مقره عايق (2) به الكترود منفي (3) كه بصورت قرينه در فضاي داخلي الكتروفيلتر بوسيله وزنه‌اي (8) به حالت معلق قرار گرفته است هدايت مي‌گردد. جداره داخلي بدنه(4) نقش الكترود مخالف را داشته و ذرات پس از جدا شدن از مسير جريان گاز برروي آن جذب مي‌گردند. در قسمت انتهائي الكتروفيلتر محفظه جمع‌آوري مواد يا Hopper (5) قرار دارد كه ذرات پس از جذب به آنجا انتقال يافته و از فضاي الكتروفيلتر خارج مي‌شود.
گاز محتواي ذرات جامد از كانال ورودي در قسمت پائين بدنه استوانه‌اي(6) وارد شده و ضمن تغيير مسر به سمت بالا پس از جذب ذرات آن به بدنه الكتروفيلتر از كانال خروجي در قسمت بالائي خارج مي‌شود. (7) محل كانالهاي ورودي و خروجي طوري انتخاب شده است كه ذرات درشت بدليل اختلاف جرم حجمي با ماكسولهاي گاز در هنگام تغيير مسير به سمت بالا به داخل محفظه سقوط كرده و جدا مي شوند.
امروزه اكثراً از الكتروفيلترهائي كه الكترودهاي مثبت آن به صورت صفحات موازي در كنار يكديگر قرار گرفته‌اند استفاده مي‌شود و الكترود منفي غالباً به صورت تيغه‌اي نوك تيزدر ميان صفحات قرار گرفته‌اند. شكل 3-1 نموداري از يك گذرگاه فيلترهاي الكتريكي در صنايع مختلف را نشان مي‌دهد.
ذرات معلق هنگام عبور از درون اين گذرگاه بر روي صفحات جذب مي شود و ضخامت آنها كه به مقدار مشخصي اسيد يك سيستم مكانيكي توسط چكش‌هاي دوار ضرباتي را به محور پائيني صفحات وارد مي‌نمايد. در اثر اين ضربات ذرات به داخل محفظه جمع‌آوري مواد سقوط كرده توسط انتقال‌دهنده‌هاي مارپيچ و يازنجيري از فضاي الكتروفيلتر خارج مي‌شود .
شكل 4-1 نمائي كامل از يك الكتروفيلتر مورد استفاده در صنعت را نشان مي‌دهد.
5-1- مكانيزم جداسازي در فيلترهاي الكتريكي:
مرتبط با عرض گذرگاه ابتدا اختلاف فشار الكتريكي 40تا120 كيلوولت بين الكترودهاي منفي و مثبت برقرار مي‌گردد. در الكتروفيلترهاي معمول صنعتي به دليل بازده بيشتر معمولاً جريان فشار قوي به الكترودهاي تخليه وصل مي‌گردد و صفحات جمع‌كننده و رسوب‌دهنده مواد به زمين متصل شده و نقش قطب مثبت را ايفا مي‌نمايند.
با حاكم شدن اين اختلاف پتانسيل ميدان الكتريكي بين الكترودهاي مثبت و منفي برقرار مي‌گردد. بدليل استاندارد زائده‌هاي تيز در الكترود منفي شدت اين ميدان بكنواخت نبوده بلكه در اطراف الكترود تخليه شدت ميدان حداكثر و در راستاي الكترود مثبت او شدت آن بصورت نمائي كاسته مي‌گردد.
شكل و شدت ميدان الكتريكي معمولاً توسط خطوط ميدان الكتريكي نمايش داده شده است. بدليل وجود اختلاف ميدان الكتريكي قابل ملاحظه در اطراف الكترود تخليه كه نشانگر افت ولتاژ زياد در فاصله‌اي بسيار كم مي‌باشد پديده كرونا اتفاق مي‌افتد. به عبارت دقيق‌تر الكترونهاي آزاد موجود در محيط بخاطر اختلاف شديد ميدان با انرژي بسيار زيادي از اطراف تخليه به سمت پتانسيل مخالف (صفحات) دفع مي‌گردد.
اين الكترونها بخاطر سرعت زياد و در نتيجه اندازه حركت قابل توجه در مسير حركت خود ملكولهاي خنثي گاز را با شدت مورد تصادم قرار مي‌دهند.
بخاطر انرژي زياد الكترونها در اطراف الكترود تخليه معمولاً اين برخوردها مي‌توانند به يونيزه شدن ملكولهاي خنثي گاز موجود در فضاي الكترود بيانجامند. به عبارت ديگر الكترون پس از برخورد به ملكول گاز انرژي كافي را براي كندن حداقل يك الكترون از ترازهاي آخر مدار به وي منتقل مي‌نمايند.
و اين در حالي است كه خود الكترون نيز پس از برخورد از ملكول گاز جدا مي‌گردد. بنابراين حاصل عمل برخورد يك يون مثبت و 2 الكترون آزاد است. در


دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.