تحقیق در مورد نقشه‌برداري جرم 6ص

تحقیق در مورد نقشه‌برداري جرم 6ص

دسته بندی: علوم انسانی

تحقیق در مورد نقشه‌برداري جرم 6ص

محصول * تحقیق در مورد نقشه‌برداري جرم 6ص * را از سایت ما دریافت نمایید.برای دانلود این فایل روی دکمه آبی رنگ *دریافت فایل* کلیک نمائید تا به صفحه خرید فایل منتقل شوید و فایل را خریداری کنید.

دریافت فایل
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 7 صفحه

 قسمتی از متن .doc : 
 
نقشه‌برداري جرم
ز مدت‌ها پيش صاحب نظران و مسئولا‌ن قضايي كشور بر استفاده از روش‌هاي علمي‌به واسطه فن‌آوري‌هاي نوين تأكيد داشته‌اند.استفاده از اطلا‌عات رايانه‌اي به گونه است كه حتي با چينش اطلا‌عات به واسطه يك نرم‌افزار در كنار هم و بدون دخل و تصرف‌هاي اساسي نتايج غيرقابل باوري براي دستگاه‌هاي قضايي تمامي‌كشور‌ها حاصل مي‌شود. نتايجي كه مي‌تواند اثرات غيرقابل انكار و قابل توجهي در زمينه‌هاي كشف جرم، پيشگيري از آن و …در بر داشته باشد. به همين دليل بررسي، تحقيق، سرمايه‌گذاري و آموزش پيرامون استفاده از فن‌آوري‌هاي روز كه زير سايه پيشرفت علم و خلا‌قيت بشر به وجود آمده، نبايد صرف هزينه تلقي شود كه اختصاص اعتبار و اهميت درخور به اين امر مي‌تواند در پيشگيري از جرايم بسياري دستگاه قضايي و درنهايت جامعه را ياري دهد.
در متن زير روشي تحليلي با عنوان _”نقشه برداري جرم” شامل تاريخچه، پيدايش اين روش، تحليل و نيز تجسم عيني جرايم، مراحل ايجاد نقشه جرم و مشكلا‌ت احتمالي در تهيه نقشه جرم از نظر شما خواننده گرامي‌ مي‌گذرد.نقشه‌برداري از جرم يك روش تحليلي براي بررسي و پيش‌بيني جرايم است كه با وجود پيشينه نسبتاً طولا‌ني، با توسعه سامانه‌هاي نمايگان جغرافيايي از جمله نرم افزار سامانه اطلا‌عات جغرافيايي، اساساً متحول شده است.
نقشه برداري جرم يك روش علمي ‌است كه در آن با استفاده از ثبت رويداد جنايات و جرايم كيفري از جمله قتل‌هاي زنجيره‌اي، تجاوز به عنف، آتش افروزي و سرقت مي‌توان محتمل‌ترين محل رويداد جرايم را مشخص كرد و احتمال حضور مجرمان در نقاط مختلف شهر يا منطقه را تعيين نمود. اساس اين روش ارتباط دادن بين محل جغرافيايي جرايم، نحوه رويداد و ويژگي‌هاي جرايم زنجيره‌اي و چگونگي انتخاب قربانيان و محل جنايت است. اطلا‌عات تكميلي با استفاده از گزارش‌هاي پليس، گشتي‌ها، پزشكي قانوني و تحقيقات محلي، داده‌هاي مرتبط با وسايل نقليه و پايگاه داده‌هاي مجرمان و مظنونان افزوده مي‌شود ودر نهايت كانون‌ها‌ي حساس و _جرم خيز مشخص مي‌گردد. اين سامانه كمك شاياني براي افزايش كارآيي تحقيقات پليس و پيشگيري از جرم است. البته اين سامانه معماهاي پليسي را حل نمي‌كند؛ بلكه روشي را براي ساماندهي حجم عظيمي‌ از اطلا‌عات كه معمولا‌ً در اين گونه پرونده‌ها بدست مي‌آورند، فراهم مي‌نمايد. نقشه‌هاي جرم در واقع سرنخ‌هايي هستند كه اگر به خوبي تحليل و پيگيري شوند به يافتن مجرمان و كشف اين معماها كمك خواهند كرد.
بنابر اطلا‌عات موجود نقشه‌برداري جرم به طور گسترده اولين بار در اوايل قرن نوزدهم شروع شد. آن هنگام براي نخستين بار تلا‌ش شد كه الگوي محلي جرايم را به تصوير بكشند. اين كار ابتدا با الصاق سوزن‌هايي كه سرهاي رنگي داشتند روي نقشه‌هاي جغرافيايي شهر آغاز شد. در طي 60 سال بعد پيشرفت‌هاي خوبي در اين زمينه حاصل شد، به طوري كه نقشه‌هاي منطقه‌اي و ناحيه‌اي از جرايم فراهم شده بود. رفته رفته شاخص‌هاي تحليلي براي بررسي جرم شكل گرفت.از جمله نسبت دزدي‌ها به جمعيت آن ناحيه يا نسبت دزدي‌ها به اماكن منطقه كه مي‌توانست مبناي مقايسه باشد. در دهه‌هاي هشتادو نود قرن بيستم طرح‌هاي “پيشگيري از جرم با طراحي محيط” يا ” جرم شناسي محيطي” مطرح شد كه در هر دو عامل ” مكان” مورد توجه قرار گرفته است. در اين طرح ريزترين اطلا‌عات محلي از جمله كوچه‌ها، باغ‌ها، فضاهاي سبز، اماكن عمومي، ‌مغازه‌ها، اماكن تجاري، آسانسورها و .. ثبت مي‌شد.
سپس رويداد حوادث در نقشه پياده شده و تحليلگر به بررسي ارتباطات احتمالي بين داده‌ها مي‌پرداخت. در جرم شناسي محيطي هم بررسي روابط ميان مجرم، قرباني جرم و محل وقوع آن مورد ارزيابي قرار مي‌گرفت. در اواخر دهه نود و اوايل قرن بيستم نقشه جديدي عرضه شد كه امكان اين گونه علا‌مت‌گذاري‌ها را روي نقشه فراهم و روند جرم را تحليل مي‌كرد. اوج بلنداي اين وادي ارائه سامانه‌هاي پيشگويي جرم خواهد بود كه بسيار هيجان انگيز و تحول برانگيز خواهد بود.
تحليل جرم:
در نقشه‌برداري جرم، عملكرد مجرمانه از سه ديدگاه مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد:
الف) تحليل شيوه يا الگوي جرم: رويداد جرايم از نظر مكان، زمان و نحوه شكل‌گيري هميشه هم تصادفي نيست؛ بلكه اغلب تا حدي به ساختار و ويژگي‌هاي محل جرم بستگي دارد. جرايم معمولا‌ً در اماكني روي مي‌دهد كه مجرمان بتوانند با توجه به مزايا و معايب و خطرات موجود قربانيان مناسبي پيدا كرده يا به اهداف ارزشمندي دست يابند . بررسي الگوي جغرافيايي، توالي زماني و ارتباط جرم با حوادث قبلي و مقايسه داده‌هاي حاصله با پايگاه داده‌هاي مجرمان سابقه‌دار و افراد مظنون، شناسايي عاملا‌ن عمل مجرمانه يا جنايت رخداده را آسان‌تر مي‌كند.
ب) تحليل موضوع: با استفاده از نقشه‌برداري جرم مي‌توان بر محور حل مسئله، مسائل اجتماعي و زمينه‌هاي جرم را بررسي كرده و نتيجه روش‌هاي اعمال شده را ارزيابي كرد. مثلا‌ً افسران پليس مي‌توانند نتيجه اقدامات تأميني خود را با استفاده از تحليل ” پيش آزمون پس آزمون” به صورت آماري سنجيده و تغييرات الگوي جرم را تحليل كنند.
ج) تحليل عمليات: با استفاده از نقشه‌هاي جرم مي‌توان با توجه به حجم كاري و حساسيت جرم‌خيزي هر ناحيه، در سازماندهي كاركنان، تعيين حوزه‌هاي استحفاظي و تنظيم برنامه‌هاي استراتژيك منطقه‌اي عملكرد بهتري داشت و تدابير امنيتي، قوانين ساخت


دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.