دانلود تحقیق نگاهى برون ‏دينى به معاد و عوالم پس از مرگ

دانلود تحقیق نگاهى برون ‏دينى به معاد و عوالم پس از مرگ

دسته بندی: علوم انسانی

دانلود تحقیق نگاهى برون ‏دينى به معاد و عوالم پس از مرگ

محصول * دانلود تحقیق نگاهى برون ‏دينى به معاد و عوالم پس از مرگ* را از سایت ما دریافت نمایید.برای دانلود این فایل روی دکمه آبی رنگ *دریافت فایل* کلیک نمائید تا به صفحه خرید فایل منتقل شوید و فایل را خریداری کنید.

دریافت فایل
این تحقیق ، با موضوع نگاهى برون ‏دينى به معاد و عوالم پس از مرگ بصورت Word انجام گرفته است.تحقیق برای درسهای عمومی (بینش اسلامی ،اخلاق اسلامی و …) و رشته های معارف اسلامی و الهیات مناسب است و در 25 برگه می باشد. شما می توانید این تحقیق را بصورت کامل و آماده تحویل از پایین همین صفحه دانلود نمایید.
بلافاصله بعد از پرداخت و خرید ، لینک دانلود نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک فایل مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد.
1. مقدمه
آيا انسان به جز زندگى مادى دنيوى، زندگى ديگرى دارد؟ آيا غير از عالم دنيا، عالم يا عوالم ديگرى به نام جهان يا جهانهاى‏ پس از مرگ وجود دارد؟ آيا انسان موجودى تك‏ ساحتى و يك ‏بعدى است‏ كه بر اين كره خاكى همچون گياهى مي‏رويد و مي ‏خشكد و مي ‏پوسد وچيزى جز همين بدن مادى نيست؟ آيا بايد براى عالم يا عوالم پس‏از مرگ، دغدغه‏ خاطرى نداشته باشيم و سعى ما براين باشد كه سعادت ‏و خوشى اين دنيا را تامين كنيم و به فكر فردا و فرداهاى پس ازمرگ نباشيم؟ آيا ما همان گياه يا حيوانيم با تركيباتى مادى ‏ظريف تر و پيچيده ‏تر؟ آيا از بعد ديگر وجود خود -كه همان بعدنفسانى و روحانى است- و از ساحت گسترده‏ تر حيات خود كه فراتر ازافلاك و سماوات و ارضين است، نبايد پرده برداريم و نبايدچاره ‏انديشى كنيم كه مبادا روزى انگشت ‏حسرت به دندان گزيم و مصداق اين آيه كريمه قرآنى شويم كه:
«و يوم يعض الظالم على يديه…» .
«روزى مي ‏آيد كه ستمكار به دندان بر دو دستش مي‏گزد» .
كارل دوبرل – دانشمند آلمانى- مي‏گويد:
«علوم طبيعى به خود جرات دادند كه جاودانگى نفس را انكار كنند. ولى خداوند، آنها را كيفر داد و خود آنها را برهان قاطع‏ بر خلود و جاودانگى ساخت‏» .
«جبريل دولان‏» در كتاب «پديده روحى‏» مي‏نويسد:
«ما دشمنانمان را به اسلحه خودشان سركوب مي‏كنيم و با روش‏ خودشان به آنها اعلام مي‏كنيم كه روح، پس از مرگ، باقى و جاودانى ‏است. تمام نظريات مادى و دانشمندانى كه انسان را ماده‏اى مجرد از روح مي‏ پنداشتند و علم مادى را ابزار اثبات مادى بودن انسان ‏قرار داده بودند، به شدت تكذيب شدند و با مشاهدات حسى روحى‏ گمراهى آنها آشكار شد» .
در نيمه دوم قرن نوزدهم در اروپاى غوطه‏ ور در لجن زار ماترياليسم، غوغايى بپا شد، چشمهاى بسته گشوده شدند، گوشهاى‏ ناشنوا، شنوا شدند، دلهاى خفته، بيدار گشتند و عقول غافل به‏ خود آمدند.
در آن روزگار تاريك و ظلمانى، ارواح متجلى شدند. جرقه‏ هاى‏ تجرد، چشم هاى عبرت‏ بين را خيره كردند و آنها كه گرفتار خواب‏ غفلت‏ شده بودند، چشم گشودند و خود را بر ضلالت و گمراهى ملامت ‏كردند.
در آن نهضت اروپايى ميليونها نفر از اركان دانش. حضورى چشم گرداشتند. آنها اساتيد فن و علما و پزشكان و مهندسين بودند.
برخى آنها را متهم مي‏كردند كه جن ‏زده شده‏ اند و اجنه را ارواح ‏پنداشته ‏اند يا ساده ‏لوحانى هستند كه سراب را آب مي ‏پندارند و ازحقيقت‏ به دور افتاده ‏اند.
اين تهمت ها ناروا بود. در ميدان علم و تجربه، درايت وجوانمردى لازم است. علم و تجربه را بايد با علم و تجربه پاسخ ‏داد. آنها كه از راه علوم تجربى به وجود نفس مجرد، اذعان و اعتقاد پيدا كرده بودند، مردمي دقيق و هوشيار بودند و هرگز اوهام و خرافات، بر جان و دل آنها چيرگى نيافته بود.
وانگهى مگر كشف وجود اجنه به جاى ارواح، دليلى آشكار بر اين‏كه موجودات عالم، منحصر به آنچه ما به چشم مسلح يا غير مسلح،مشاهده مي‏كنيم نيستند، بلكه در وراى محسوسات بلا واسطه و مع‏ الواسطه ما، موجودات ديگرى هم هستند كه نمي‏توان بر سر آنها تيغ انكار فرود آورد. هرچند كه ما جن را از مجردات و از موجودات نورى نمي‏دانيم. بلكه بنا به رهنمود قرآن آنها اجسام ‏ناريند، چنان كه انسانها اجسام خاكيند .
ولى ارواح و فرشتگان، خارج از قلمرو ماده ‏اند. آنچه مهم است،اين است كه نبايد جهان و موجودات آن را منحصر در محسوسات‏ بدانيم و از ماوراى محسوسات، بى‏ خبر بمانيم.
فهرست مطالب
1. مقدمه. 4
2. سابقه تاريخى اعتقاد به روح و عوالم پس از مرگ… 5
3. اهميت معادشناسى.. 6
4. ضرورت معاد. 7
5. معاد درقرآن.. 9
6. پديده هاى مشابه معاد. 10
7. مــرگ… 12
8. علائم قيامت… 14
8-1. وضع زمين و درياها و كوه ها15
8-2. وضع آسمان و ستارگان.. 15
8-3. شيپور مرگ… 15
8-4. شيپور حيات و آغاز رستاخيز. 15
9. ظهور حكومت الهى و انقطاع سبب ها و نسب ها15
10. ويژگي هاى عالم آخرت از ديدگاه عقل.. 17
11. شفاعت… 18
11-1. مفهوم شفاعت… 18
11-2. ضوابط شفاعت… 19
12. بهشت و دوزخ.. 23


دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.