دانلود مقاله بررسي و مقايسه تأثير پذير جامعه از فرهنگ شهادت

دانلود مقاله بررسي و مقايسه تأثير پذير جامعه از فرهنگ شهادت

دسته بندی: عمومی و آزاد

دانلود مقاله بررسي و مقايسه تأثير پذير جامعه از فرهنگ شهادت

محصول * دانلود مقاله بررسي و مقايسه تأثير پذير جامعه از فرهنگ شهادت * را از سایت ما دریافت نمایید.برای دانلود این فایل روی دکمه آبی رنگ *دریافت فایل* کلیک نمائید تا به صفحه خرید فایل منتقل شوید و فایل را خریداری کنید.

دریافت فایل
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت
تعداد صفحات: 8
 
بررسي و مقايسه تأثير پذير جامعه از فرهنگ شهادت (با نمود عيني در اقشار)
 
پايان‌نامه‌اي كه پيش رو داريد با استفاده از اعتبارات پژوهشي اداره كل بنياد شهيد استان گيلان تهيه شده است. اين طرح پژوهشي در 5 فصل تدوين شده كه در پايان آن، نمونه‌اي از پرسشنامه‌هاي تحقيق درج شده است.
فصل اول:
فصل اول مشتمل بر: مقدمه، بيان مسأله، اهميت و ضرورت، اهداف تحقيق، تعاريف اصطلاحات تحقيق و تعاريف عملياتي واژه‌هاي تحقيق مي‌باشد.
در مقدمه آمده است:
((فرهنگ شهيد و شهادت به عنوان يكي از عالي‌ترين و زيباترين مفاهيمي است كه ويژه قيام‌ها و انقلاب‌هاي مكتبي و الهي است. انقلاب اسلامي ما، كه به لطف و عنايات الهي و به رهبري و هدايت فقيه و زعيم عالي‌قدر، حضرت امام خميني(ره) به ساحل پيروزي رسيد و با بهره‌گيري از اين فرهنگ ناب محمدي(ص) و الگوپذيري از حماسه بزرگ و جانسوز عاشوراي حسيني،- كه خود به عنوان اوج بندگي و اطاعت در برابر ذات احديت، طغيان و برائت در مقابل هر گونه ظلم، جور، نفاق استكبار و استبداد به شمار مي‌آيد- موجب گرديد تا دگر بار، اين فرهنگ متعالي را كه مي‌رفت تا محتوا و پيامش با دسيسته‌هاي دشمنان غدار در گذر زمان به فراموشي سپرده شود، روح، معنا و ارزش دوباره ببخشد.
بيان مسأله: فرهنگ ايثار و شهادت در نظام اسلامي از مهمترين ويژگي‌هاي مكتب تشيع به شمار مي رود و بر همگان پوشيده نيست كه وجود همين فرهنگ بوده و هست كه حقايق اسلام همچنان پا برجا و زنده باقي مانده است.
پايداري و جانبداري از عظمت و قداست آثار شهادت است كه ما را وادار مي‌دارد تا از شهدايمان به بزرگي ياد كنيم و نام و ياد آن‌ها را هميشه زنده نگه داريم. ياد هميشگي آنان، راه جاويدانشان را روشن‌تر مي‌گرداند. البته همه اينها در كنار پيمودن راه آنها بس ناچيز است و لزوم بررسي فرهنگ شهادت در جامعه منوط بر اين امر است كه به بررسي و مقايسه و تأثيرپذيري جامعه از فرهنگ شهادت بپردازد. تا به كمك آن درصدد پاسخ به سوالات تحقيق برآيد. در اهميت و ضرورت تحقيق، چنين آمده است: ((در اسلام واژه‌اي است كه قداستي خاص دارد و هرفرد آشنا به ارزش‌هاي اسلامي اين كلمه را در هاله‌اي از تقدس و نور در مي‌يابد و آن كلمه «شهيد» است. البته از اين واژه در همه عرف‌ها و فرهنگ‌ها همراه با عظمت و قداست ياد مي‌كنند اما تفاوت در معيارها و ملاك‌هاست. و به همين دليل است كه در اسلام وقتي مي‌خواهند مقام كسي را و يا عملي را بالا ببرند مقام شخص را با مقام شهيد مقايسه مي‌كنند و به دليل همين تقدس و نورانيت روح مطهر شهيد است كه در اسلام حكم غسل و كفن بر كسي كه در ميدان معركه جان به جان آفرين تسليم كند جاري نمي‌شود. در واقع مي‌توان گفت كه «شهيد» با حاسه آفريني‌هاي خود روح حماسه را در جامعه زنده و بيدار مي‌كند و جامعه را حيات مي‌بخشد و به همين دليل جامعه اسلامي هميشه نيازمند به شهيد است.))
لذا اهميت دارد در تحقيق حاضر به بررسي ميزان تأثيرپذيري جامعه از فرهنگ شهادت بپردازد. نتايج اين تحقيق مي‌تواند براي مسئولان ستادي بنياد شهيد كشور، مسئولان فرهنگي بنياد شهيد استان گيلان و كليه مسئولين كه درصدد يافتن تأثيرپذيري جامعه از فرهنگ شهادت مي‌باشند، مورد استفاده واقع شود.
اهداف تحقيق عبارت است از:
بررسي ميزان تأثيرپذيري دانش‌آموزان از فرهنگ شهادت با توجه به مشاغل پدرانشان.
بررسي ميزان تأثيرپذيري دانش‌آموزان و پدرانشان از فرهنگ شهادت.
بررسي ميزان تأثيرپذيري دانش‌آموزان دختر و پسر دوره متوسطه از فرهنگ شهادت.
بررسي ميزان تأثيرپذيري دانش‌آموزان رشته‌هاي مختلف از فرهنگ شهادت
بررسي ديدگاه دانش‌آموزان و پدرانشان در زمينه جمع‌آوري و نگهداري آثار فرهنگي به جا مانده از شهدا(نامه،‌ وصيت‌نامه و …) توسط بنياد شهيد.
بررسي ديدگاه دانش‌آموزان و پدرانشان در خصوص موفق بودن فعاليت‌هاي فرهنگي بنياد شهيد.
بررسي ميزان تأثيرپذيري پدر دانش‌آموزان از فرهنگ شهادت با  توجه به درآمد ماهيانه خانواده.
سوالات تحقيق عبارتند از:
آيا بين مشاغل پدران دانش‌آموزان و تأثيرپذيري آنان از فرهنگ شهادت رابطه معني‌داري وجود دارد؟
آيا بين مشاغل دانش‌آموزان و پدران آنها در رابطه با تأثيرپذيري از فرهنگ شهادت تفاوت معني‌داري وجود دارد؟
آيا بين حضور درجبهه پدران دانش‌آموزان و فرهنگ شهادت آنان رابطه معني‌داري وجود دارد؟
آيا بين تأثيرپذيري دانش‌آموزان دختر و پسر دوره متوسط از فرهنگ شهادت تفاوت معني‌داري وجود دارد؟
آيا بين خانواده شهيد بودن پدر دانش‌آموزان و فرهنگ شهادت آنان رابطه معني‌داري وجود دارد؟
و …
در تعاريف اصطلاحات و واژه‌هاي تحقيق،‌كلماتي چون :شهيد، شهادت، فرهنگ، فرهنگ شهادت، دانش‌آموز وشغل تعريف شده است.
در قسمت تعاريف عملياتي واژه‌هاي تحقيق: دانش‌آموزان،‌رشته تحصيلي، اقشار جامعه، تحصيلات،‌ محل سكونت، در‌آمد ماهيانه خانواده، خانواده شهيد و حضور در جبهه واژه‌هايي هستند كه با توجه به پاسخي كه دانش‌آموزان و پدران آن‌ها به پرسشنامه تحقيق داده‌اند، مورد تحليل و بررسي قرارگرفته‌اند.
فصل دوم:
اين فصل شامل: ادبيات و پيشينه تحقيق، مقدمه، تعاريف، فرهنگ شهادت، شاخص‌هاي شهادت،‌ شهيد و شهادت از زبان آيات و روايات و بزرگان، شهيد و شهادت از ديدگاه قرآن،‌ شهيد و شهادت در قرون نخستين اسلام، فرهنگ شهادت و تبلور آن در جوامع كنوني و پيشينه تحقيق مي‌باشد.
در مقدمه اين فصل اين طور آمده كه: ((مرگ نامي وحشت‌انگيز و هراس‌آور براي كساني است كه موجبات انس خود را با آن فراهم نكرده و حساب پس از حيات دنيوي خود را سروسامان نبخشيده‌اند. در عالم انسان‌ها، كم هستند كساني كه از شنيدن خبر مرگ دچار وحشت و اضطراب نگردد وهم عده آن‌ها كه براي سراي ديگر از هم اكنون آماده باشند و يا اين تصور برايشان زنده باشد كه آنها هم همين فردا خواهند مرد،‌ بسيار كمتر است.
شهادت نه تنها در حيات فردي يك انسان، قله رفيع سعادت معنوي است بلكه در حيات اجتماعي انسان نيز از چنان آثار بالايي برخوردار است كه تجربه نشان داده،‌ مي‌تواند دگرگوني‌هاي عمده‌اي را حاصل آورد.
در اين پژوهش شهيد اين طور معنا شده است كه: كلمه شهيد صيغه مبالغه بر وزن فعيل است. شهيد، شاهد، شهود، شهادت و مشاهده همه از يك خانواده‌اند و بيانگر نوع خاصي از ديدن، رؤيت كردن، حضور يافتن و آگاهي پيدا كردن مي‌باشد. شهيد از نظر بنياد شهيد به كسي اطلاق مي‌شود كه جان خود را در راه انقلاب اسلامي و حفظ دستاوردهاي آن و يا دفاع از كيان جمهوري اسلامي ايران در مقابل تهديدات و تجاوزات دشمن وعوامل ضد انقلاب و اشرار نثار نموده يا مي‌نمايد.))
در تعريف شهادت آمده است كه: ((مرگي شهادت است كه انسان با توجه به خطرات احتمالي يا ظني يا يقيني فقط به خاطر هدفي مقدس و انساني و به تعبير قرآن «في سبيل الله » از آن استقبال كند.))
شريف‌ترين مرگ‌ها كشته شدن در راه خدا و رسيدن به مقام والاي شهادت است.
فرهنگ شهادت را مي‌توان اين گونه بيان نمود:
((آمادگي براي دفاع و حفظ دين و ناموس كشور و فداكاري وايثار در اين راه، آنگاه كه به نسبتي ثابت و راسخ در ميان مردم بدل مي‌شود.))
 شاخص‌هاي شهادت:
از مجموع اشارات قرآن و احاديث نبوي مي‌توان شاخص‌هاي شهادت را در موارد زير خلاصه كرد:
ايمان
نيت
اطاعت از رهبري


دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.