مقاله درباره مجموعه دولتي گاوداري هنرستان شهيد بهشتي

مقاله درباره مجموعه دولتي گاوداري هنرستان شهيد بهشتي

دسته بندی: عمومی و آزاد

مقاله درباره مجموعه دولتي گاوداري هنرستان شهيد بهشتي

محصول * مقاله درباره مجموعه دولتي گاوداري هنرستان شهيد بهشتي * را از سایت ما دریافت نمایید.برای دانلود این فایل روی دکمه آبی رنگ *دریافت فایل* کلیک نمائید تا به صفحه خرید فایل منتقل شوید و فایل را خریداری کنید.

دریافت فایل
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت
تعداد صفحات: 41
 
1.عنوان نام محل:
محل كارآموزي مجموعه دولتي گاوداري هنرستان شهيد بهشتي ميباشد.
2.موقعيت محل:
اين گاوداري واقع در منطقه صفادشت شهرستان شهريار ميباشد. هواي منطقه در زمستان و پاييز بسيار سرد بوده و در بهار و تابستان از هوايي معتدل برخوردار ميباشد،‌از طرفي چون نژاد هلشتاين به سرما عادت دارد از اين رو در اين گاوداري اين نژاد پرورش مي يابد. ميزان بارش سالانه كم بوده و منطقه داراي آب و هواي سرد خشك ميباشد. وزش باد بسيار زياد بوده به طوري كه در ايران به عنوان شهر باد معروف ميباشد، ضمن اين كه وزش باد زياد است جهتش نيز مختلف بوده و تقريباً‌از تمام جهات باد مي وزد. البته ساختمان ها طوري ساخته شده كه جهت غالب وزش باد را پوشش ميدهد. جهت ساخت جايگاه ها شمال شرقي به جنوب غربي ميباشد كه اين امكان را ايجاد ميكند تا در فصول سرد استفاده كامل را از نور آفتاب برد. آب تاميني براي مجموعه آب چاه ميباشد، اين آب از نظر شاخص T.D.S يا مواد جامد محلول در آب بسيار سنگين ميباشد. اين مجموعه در زميني پست و هموار بنا شده است كه نسبت به زمين هاي اطراف نيز هم سطح ميباشد. اين مجموعه به جاده عبوري و شهر فاصله نزديكي دارد و با مناطق پر جمعيت فاصله كوتاهي دارد. در مجاورت اين گاوداري كارخانه هاي توليدي متعددي وجود دارد. محل مجموعه از نظر پوشش گياهي بسيار ضعيف بوده و به دليل سنگلاخ و شن زاري زمين داراي فرو رفت آب به طور گسترده ميباشد.
3.بازار مصرف:
اين گاوداري داراي دو نوع توليد ميباشد يا به عبارت ديگر دو منظوره ميباشد:
1-گوساله هاي نر پرواري: در اين مجموعه پس از به دنيا آمدن گوساله هاي نر اقدام به پرورش و پروار نمودن آنها مي كنند، يا در صورت ديگر گوساله پس از رسيدن به سن 6 ماهگي و ابتداي دوره پروار بندي به مجموعه هاي خصوصي فروخته مي‌شود.
2-گوساله هاي ماده: اين گوساله ها پس از به دنيا آمدن پرورش مي يابند و پس از رسيدن به سن و وزن مناسب جايگزين گاوهاي شيري پير ميشوند. شير توليدي به قيمت ليتري 390 تومان به يكي از ايستگاه هاي جمع آوري شير شركت پگاه فروخته مي شود.
3-توليد كود و كود مايع: اين گاوداري دو نوع كود توليد ميكند كه هر دو به مصارف كشاورزي و تغذيه زمين ميرسد.
1.كود خشك 2-كود مايع: كه حاصل از شستشوي جايگاه ها همراه با كود به دست مي آيد.
4.تحليل وضعيت محل: يكي از مزيت هاي بزرگ مجموعه نزديك بودن آن به مناطق پر جمعيت و بازار مصرف عالي ميباشد،‌از سويي رشد جمعيت و منطقه مسكوني در اطراف گاوداري ميتواند براي آينده اين مجموعه بسيار مشكل آفرين باشد. كمبود بارش هاي سالانه باعث ميشود تا آب هاي زيرزميني كاهش يافته و از طرفي به دليل تامين آب از چاه و آب هاي زيرزميني در آينده با كمبود آب مواجه ميشوند. وجود كارخانه هاي متعدد در اطراف اين گاوداري ميتواند به صورت غير مستقيم ضرر بزرگي را وارد كند، به اين صورت كه: اين كارخانجات داراي پسماندها و مواد شيميايي دور ريختني ميباشند كه آنها را در چاه هايي كه حفر كرده اند دفن ميكنند، اين كار باعث ميشود تا اين مواد به آبهاي زيرزميني وارد شود و آنها را غير قابل مصرف كند. اين مجموعه از گاوداري هاي بسيار قديمي منطقه ميباشد و تلاش نكردن براي تقويت پوشش گياهي بسيار تعجب آور است، پوشش گياهي آن هم در منطقه باد خيز ميتواند بسيار مفيد باشد و به عنوان يك بادشكن ميتواند عمل كند.
5. مشخصات واحد: اين گاوداري در زميني به مساحت تقريبي يك هكتار بنا شده است. سيستم جايگاه از نوع باز ميباشد ولي در قسمت هايي مثل گوساله داني از درب كشويي و محيط بسته استفاده شده است. اين گاوداري داراي 160 راس دام به قرار سني زير ميباشد: 1-تعداد 54 راس گاو شيري دوشا، 2-تعداد 38 راس تليسه و آبستن سبك 3-تعداد 7 راس گاو خشك و آبستن سنگين 4-تعداد 11 راس گوساله 6-3 ماهه 5-تعداد 25 راس گوساله نر پرواري 6-تعداد 25 راس گوساله شير خوار زير سه ماه
در اين مجموعه شبانه روز دو نوبت دو شش انجام ميشود، يكي از دو شش ها ساعت 5 صبح و ديگري در ساعت 5 بعد از ظهر انجام ميشود. دستگاه شير دوشي به كار رفته در اين مجموعه از مارك هاي بسيار قديمي به نام آلفالوال ميباشد. جايگاه به كار رفته در سالن شيردوشي استخوان ماهي ميباشد كه در يك زمان تعداد 14 گاو را در خود جاي ميدهد، ظرفيت دوشش دستگاه در يك زمان 7 راس ميباشد. كف سالن شيردوشي از سيمان پوشيده شده و ديوارها از كف تا ارتفاع 5/2 متري از كاشي پوشيده شده است. اطاق شير مانند بقيه مراكز داراي وسايلي از قبيل: بيدون شير، سطل هاي مخصوص براي دادن شير و آب به گوساله ها و يخچال هاي شير سرد كن؛ دو يخچال به ظرفيت هاي 1 و 5/1 تني وجود داشت. در كنار سالن شيردوشي جايگاه گوساله هاي شيرخوار قرار دارد،‌ اين جايگاه به سه قسمت تقسيم شده است. قسمت داخلي در مكان مسقف جايگاه گوساله هاي شيرخوار زير 3 هفته ميباشد و دو قسمت جلو گوساله هاي بالاي 3 هفته تا 3 ماه قرار گرفته اند. در كنار اين دو جايگاه گوساله هاي 6-3 ماهه قرار گرفته اند. و آخر سر نيز زايشگاه ها تعبيه شده اند. دو سيلوي زيرزميني در اين گاوداري وجود دارد كه ظرفيت يكي 350 تن و ديگري 500 تن ميباشد. هانگار علوفه و انبار كنسانتره در كنار هم بنا شده اند كه هر دو داراي سقف شيرواني بدون زاويه ميباشند و از كف تا زير سقف از سيمان پوشيده شده اند، البته يك انبار نگهداري مواد اوليه كنسانتره ديگر نيز وجود دارد. در سمتي ديگر از سالن شيردوشي جايگاه دو قسمتي گاوهاي نر و اتاق مديريت و اطاق داروها قرار دارد. در قسمت جلويي جايگاه سه قسمتي گاوهاي شيري، گاوهاي خشك و تليسه ها قرار دارد. وجود يك دستگاه تراكتور، آسياب ميكسر، موتور برق مجموعه را تا حدودي مجهز كرده است.
6.اقدامات انجام شده در همه بخش ها:
شروع كار معمولي و روزانه گاوداري از ساعت 5 صبح بود، به اين صورت كه: در اين زمان شروع به دوشش گاوها ميشد پس از شيردوشي سالن و دستگاه شيردوشي به طور كامل شستشو ميشد، در هنگام شيردوشي و قبل از دوشش فقط به شستشوي سر پستانك ها بسنده ميشد. پس از انجام عمليات شيردوشي شروع به تغذيه گوساله هاي شيرخوار با شير، داخل سطل هاي مخصوص ميشد. در اين زمان كه ساعت 30/6 بود كه شيفت كارگران عوض ميشد. ساعت 30/7 شيفت جديد با


دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.