نیل یکی از طولانی

نیل یکی از طولانی

دسته بندی: علوم پایه

نیل یکی از طولانی

محصول * نیل یکی از طولانی * را از سایت ما دریافت نمایید.برای دانلود این فایل روی دکمه آبی رنگ *دریافت فایل* کلیک نمائید تا به صفحه خرید فایل منتقل شوید و فایل را خریداری کنید.

دریافت فایل
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت
تعداد صفحات: 4
 
نيل يکي از طولاني‌ترين رودهاي جهان است. اين رود در شمل شرقي قاره افريقا قرار گرفته و رگ حياتي کشور مصر بشمار مي‌آيد.
 
 
رود نيل در شهر اُقصُر
در فارسي باستان به اين رود پيراو مي‌گفتند. رود نيل با 6671 کيلومتر طول، طولاني‌ترين رود جهان است. اين رود از رشته کوه‌هايي در مرکز قاره آفريقا سرچشمه مي‌گيرد و راه طولاني خود را به سمت شمال آغاز مي‌کند؛ در طي مسير، رودهاي زيادي که از کوه‌هاي غرب اين قاره سرچشمه گرفته‌اند، به آن مي‌پيوندند. رود نيل از کشورهاي اوگاندا، سودان و مصر و از شهرهاي مهمي چون خارطوم، پايتخت سودان، و قاهره، پايتخت مصر، مي‌گذرد و سرانجام به درياي مديترانه مي‌ريزد. نيل شاهراه حياتي اين کشورهاي خشک و بياباني و سبب برتري موقعيت آنها بر ديگر کشورهاي آفريقايي است. تمدن‌هاي بزرگ دوران باستان همه در کنار رودهاي بزرگ و پر آب پديد آمده‌اند، مانند تمدن بين النهرين در اطراف رودهاي دجله و فرات، و تمدن سند در حاشيه رود سند. تمدن مصر باستان نيز چند هزار سال قبل از ميلاد مسيح در کنار رود نيل شکل گرفت و آثار درخشاني از خود باقي گذاشت. بنابر قول مشهور، اين رود همان رودي است که براي عبور بني اسرائيل به رهبري موسي به امر خدا شکافته شد و پس از ورود فرعون و سپاهيانش، به هم آمد و آنها غرق شدند.
در جايي که رود نيل به مديترانه مي ريزد، منطقه اي حاصلخيز به نام دلتاي نيل قرار دارد. آغاز علم هندسه عملي نيز بدين صورت بود که: در مصر باستان، زندگاني مردم از راه کشاورزي در سرزمين‌هاي اطراف نيل مي‌گذشت، اما هر سال در فصل بهار، نيل طغيان مي‌کرد و زمين‌هاي مردم زير آب مي‌رفت؛ و زماني که شدت آب کم مي‌شد، زمين‌ها دوباره پيدا مي‌شدند، اما تمام نشانه‌هاي مرز و حد هر زمين، به کلي از ميان رفته بود. بنابراين مصريان قديم براي حل اين مشکل به محاسبه طول و عرض زمين‌ها پرداختند و بدين صورت شالوده هندسه عملي را بنا کردند. دانشمندان اسلامي مانند ابن سينا از رود نيل و مشخصات آن سخنان زيادي گفته‌اند.
رود نيل با 6671 کيلومتر طول، طولاني ترين رود جهان است. اين رود از رشته کوه هايي در مرکز قاره آفريقا سرچشمه مي گيرد و راه طولاني خود را به سمت شمال آغاز مي کند؛ در طي مسير، رودهاي زيادي که از کوه هاي غرب اين قاره سرچشمه گرفته اند، به آن مي پيوندند. رود نيل از کشورهاي اوگاندا، سودان و مصر و از شهرهاي مهمي چون خارطوم، پايتخت سودان، و قاهره، پايتخت مصر، مي گذرد و سرانجام به درياي مديترانه مي ريزد. نيل شاهراه حياتي اين کشورهاي خشک و بياباني و سبب برتري موقعيت آنها بر ديگر کشورهاي آفريقايي است. تمدن هاي بزرگ دوران باستان همه در کنار رودهاي بزرگ و پر آب پديد آمده اند، مانند تمدن بين النهرين در اطراف رودهاي دجله و فرات، و تمدن سند در حاشيه رود سند. تمدن مصر باستان نيز چند هزار سال قبل از ميلاد حضرت عيسي عليه السلام در کنار رود نيل شکل گرفت و آثار درخشاني از خود باقي گذاشت. بنا بر قول مشهور، اين رود همان رودي است که براي عبور بني اسرائيل به رهبري حضرت موسي عليه السلام به امر خدا شکافته شد و پس از ورود فرعون و سپاهيانش، به هم آمد و آنها غرق شدند. در جايي که رود نيل به مديترانه مي ريزد، منطقه اي حاصلخيز به نام دلتاي نيل قرار دارد. آغاز علم هندسه عملي نيز بدين صورت بود که: در مصر باستان، زندگاني مردم از راه کشاورزي در سرزمين هاي اطراف نيل مي گذشت، اما هر سال در فصل بهار، نيل طغيان مي کرد و زمين هاي مردم زير آب مي رفت؛ و زماني که شدت آب کم مي شد، زمين ها دوباره پيدا مي شدند، اما تمام نشانه هاي مرز و حد هر زمين، به کلي از ميان رفته بود. لذا مصريان قديم براي حل اين مشکل به محاسبه طول و عرض زمين ها پرداختند و بدين صورت شالوده هندسه عملي را بنا کردند.


دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.