XPath چيست

XPath چيست

دسته بندی: فنی و مهندسی

XPath چيست

محصول * XPath چيست * را از سایت ما دریافت نمایید.برای دانلود این فایل روی دکمه آبی رنگ *دریافت فایل* کلیک نمائید تا به صفحه خرید فایل منتقل شوید و فایل را خریداری کنید.

دریافت فایل
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت
تعداد صفحات: 10
 
XPath چيست ؟ ( بخش اول )
XML ، بهمراه خود مجموعه ای از ساير تکنولوژی ها را ايجاد کرده است . XSL يکی از مهمترين تکنولوژی های مرتبط با XML بوده که عموما” به سه تکنولوژی ديگر اشاره می نمايد :
XSLT :  زبانی برای تبديل ساختار يک سند XML
XPath  : زبانی برای آدرس دهی بخش های متفاوت يک سند XML
XSL-FO : زبانی بمنظور فرمت دهی يک  سند  XML
XPath يکی از تکنولوژی های مرتبط با XML بوده که ارتباط بسيار نزديکی با XSLT دارد . بنابراين لازم است  قبل از آشنائی با  XPath ،نگاهی سريع  به تکنولوژی XSLT داشته و از اين رهگذر جايگاه XPath را تبين نمائيم .XSLT زبانی مبتنی بر قوانين بوده و با  ساير زبان های برنامه نويسی تفاوت دارد. XSLT  مبتنی بر مجموعه ای از تمپليت ها است که هر يک بر اساس  قوانين تعريف شده شکل واقعی خود را پيدا خواهند کرد .در حقيقت يک تمپليت با اتکاء بر قوانين تعريف شده، نحوه پردازش سندهای XML را مشخص می نمايد.به عبارت ديگر يک Stylesheet ،  نحوه ايجاد خروجی مورد نظر در زمان مواجه شدن با يک الگو در سند XML را مشخص می نمايد. در XSLT بر اساس مجموعه ای از قوانين، تمپليت ( تمپليت ها )  تعريف و در زمان تبديل يک سند XML از قوانين موجود در XSLT برای يافتن يک الگو در سند XML استفاده می گردد . در صورتيکه الگوی مورد نظر در سند XML پيدا گردد ، واکنش های  پيش بينی شده ، انجام  و خروجی مورد نظر ايجاد می گردد. يک StyleSheet می تواند  نحوه برخورد با يک المان خاص در  زمان عمليات تبديل را مشخص و تعريف نمائيد. مثلا” در صورتيکه المانی با نام  NAME  در سند XML  پيدا گرديد، می توان واکنش های مورد نظر را بمنظور برخورد با واقعيت موجود  مشخص کرد. گرامر تمپليت در اين حالت  بصورت زير خواهد بود :

مثال: استفاده از XSLT بمنظور تبديل يک سند XML در اين مثال با استفاده از XSLT يک سند XML به Html تبديل و در خروجی نمايش داده می شود .
سند XML  نمونه ( Test.xml)

<!–?xml version=”1.0″ ?–> <!–?xml:stylesheet type=”text/xsl” href=”Test.xsl”?–>          Webmaster        webmaster@Srco.ir            Webadmin       info@Srco.ir   

در سند فوق از يک دستورالعمل پردازشی بمنظور مراجعه به Stylesheet  بصورت زير استفاده شده است :
 

 
خروجی Html مورد نظر

Name
Email

Webmaster
webmaster@Srco.ir

Webadmin
info@Srco.ir

 
سند XSLT بمنظور تبديل سند XML به HTML برای نمايش در مرورگر ( Test.xsl)

<!–?xml version=”1.0″?–> 
                         NameEmail  
 

در هر فايل XSL ، می بايست  XSL namespace معرفی گردد . بدين ترتيب  پارسر از نسخه XSLT استفاده شده ، آگاهی لازم را پيدا خواهد کرد .  


دیدن این مطالب نیز به شما توصیه میشود

0نظر ارسال شده است

ارسال نظر

شما هم نظری ارسال کنید

ارسال نظر

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.